شاید یکی از دشوارترین موارد در مورد افسردگی هنگام صحبت کردن در مورد راه های کمک به افرادی که رنج می برند، این باشد که رسیدن به یک تعریف ساده و مستقیم از افسردگی غیر ممکن است.

تعریف افسردگی

افسردگی، برخلاف برخی دیگر از شرایط پزشکی، ماهیتی ظاهراً مایع دارد، به معنی علت (ها) و چگونگی آشکار شدن علائم غالباً برای فرد خاص است و می تواند شکایت ثانویه از یک بیماری سلامتی دیگر باشد، مانند آلزایمر، با این حال، این بدان معنا نیست که هیچ راهنمایی در مورد تشخیص افسردگی وجود ندارد. بعضی از افراد ممکن است فکر کنند که افسردگی به سادگی فردی است که ناراحت است، اما در این شرایط چیزهای زیادی نسبت به احساس ضعف وجود دارد.

بله، غم و اندوه و ناراحتی قطعاً شاخص های افسردگی است، اما عصبانیت و تحریک پذیری، از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند، اختلالات خواب، تغییر در اشتها، مشکلات شناختی و همچنین درد جسمی نیز همین طور است. مانند کمر درد یا سردرد.

انواع مختلف افسردگی نیز می تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان هم در دوران بارداری و هم پس از زایمان افسردگی را تجربه می کنند، در حالی که سایر افراد ممکن است تحت تأثیر فصلی قرار بگیرند یا اضطرابی همراه با افسردگی داشته باشند.

ماساژ درمانی برای افسردگی

آیا ماساژ درمانی در درمان افسردگی تاثیر دارد؟بهترین راه برای درمان افسردگی کدام است ؟ خیلی از افراد هنگام مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت در رابطه با فواید ماساژ درمانی سوال می پرسند و اینکه آیا ماساژ در درمان افسردگی تاثیر دارد یا خیر؟ اگر شما هم پاسخ به این سوال را نمی دانید ادامه مطلب را مطالعه کنید .
ماساژ درمانی بیش از 3000 سال است که در چین مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از پزشکان معتقدند که این امر می تواند به کاهش احساس افسردگی کمک کند. زیرا باعث آزاد شدن هورمون ها در بدن می شود، این هورمون ها سبب آرامش ذهن و بهبود روحیه می شود همچنین به تسکین دردهای جسمی کمک کند. در طول ماساژ درمانی برای تقویت و آرامش، عضلات و سایر بافت های نرم دستکاری می شود .ماساژ درمانی می تواند مزایای سلامت روان را فراهم کند.

ماساژ درمانی برای افسردگی
ماساژ درمانی برای افسردگی

چگونه ماساژ درمانی می تواند به رفع افسردگی کمک کند؟

هنگامی که ماهیچه ها و بافت های همبند شما سفت می شوند ، می تواند باعث درد شود که سبب محدود شدن حرکت می شود . ماساژ درمانی می تواند به تسکین این تنش در عضلات و بافت های همبند شما کمک کند. همچنین جریان خون شما را افزایش داده و باعث آرامش می شود.
اگر افسردگی دارید ، ماساژ درمانی احتمالاً وضعیت شما را درمان نمی کند. اما ممکن است به تسکین علائم جسمی مرتبط با آن کمک کند. به عنوان مثال ، ماساژ ممکن است به کاهش کندی ، کمردرد ، درد مفاصل و درد عضلات کمک کند. همچنین تاثیر بسیار خوبی در رفع خستگی و مشکلات خواب دارد .

ماساژ درمانی شامل چه مواردی است؟

در طول ماساژ درمانی، درمانگر شما عضلات بدن شما را مالش، کشش و فشار می دهد. برخی از سبک های ماساژ شامل لمس بیش از حد لباس است. برخی دیگر شامل تماس مستقیم با پوست شما، اغلب با روغن های معطر است. بعضی از آنها شامل سوزن های طب سوزنی، سنگ های گرم یا ژست پیچش پیچیده است.

در اینجا توضیح مختصری در مورد انواع متداول ماساژ داده خواهد شد:

ماساژ سوئدی

در این روش معمول، درمانگر شما اعمال صاف، دایره ای و ورز دادن را روی عضلات شما اعمال می کند.

ماساژ سوئدی
ماساژ سوئدی

ماساژ صندلی یا تخت میگان

در این روش شما روی یک صندلی مخصوص می نشینید و به جلو و به سمت یک تکیه گاه خم می شوید و یا روی تخت ماساژ میگان دراز میکشید. این مقدمه خوبی برای ماساژ است، زیرا جلسات معمولاً کوتاه است.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ درمانگر ممکن است از این روش برای درمان اسپاسم عضلات ناشی از استرس یا سایر مشکلات استفاده کند. آنها بر روی عضلات نزدیکترین استخوان و همچنین بافتهای همبند آنها تمرکز خواهند کرد.

ماساژ بافت عمیق
ماساژ بافت عمیق

شیاتسو

در این روش، درمانگر شما فشار زیادی را روی نقاط خاصی از بدن شما وارد می کند، دقیقاً مانند طب سوزنی. فشار نسبت به بسیاری از انواع ماساژ سفت تر است، اما پس از آن به ندرت سفتی ایجاد می کند.

شیاتسو
شیاتسو

رفلکسولوژی

در این نوع ماساژ، درمانگر شما به مناطقی از پای شما فشار می آورد که تصور می شود با سیستم ها و اندام های دیگر بدن شما مطابقت دارد.

ماساژ رایحه درمانی

در این روش، درمانگر شما ماساژ را با روغنهای معطر ترکیب می کند تا به شما در کاهش استرس و یا تقویت انرژی کمک کند.

ماساژ با سنگ داغ

در طول این روش، درمانگر شما سنگ های صاف و گرم را روی بدن شما قرار می دهد تا به شما کمک کند تا عضلات را شل کند. آنها همچنین برای از بین بردن تنش عضلانی به سنگها فشار می آورند.

محققان بر این عقیده هستند که ماساژ درمانی می تواند با از بین بردن تنش عضلانی و بهبود سلامت جسمی، به درمان افسردگی کمک کند. آنها می گویند، ماساژ به تقویت ارتباط بدن و ذهن شما کمک می کند.

هر چیزی که به فرد کمک کند ذهن و بدن خود را به هم متصل کند، می تواند مفید باشد.

این روش می تواند به بهبود سلامت کلی شما و کمک به مدیریت استرس کمک کند. این می تواند به آرامش بدن کمک کند، که به نوبه خود می تواند ذهن شما را نیز آرام کند.

ماساژ با سنگ داغ
ماساژ با سنگ داغ

روند کار در ماساژ درمانی

در حین ماساژ درمانی ، پزشک شما مالش ، کشش و فشار بر عضلات بدن وارد می کند . برخی از سبک های ماساژ شامل تماس مستقیم با پوست فرد ، اغلب همراه با روغنهای معطر هستند. برخی شامل سوزن های طب سوزنی ، سنگ های گرم و… هستند.در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت بهترین نوع خدمات با توجه به وضعیت افراد پیشنهاد می شود .

مزایای ماساژ درمانی

هنگامی که ماساژ توسط یک فرد متخصص در این زمینه انجام شود، عملا هیچ گونه عوارضی برای فرد نخواهد داشت . ماساژ درمانی برای اکثر افراد بی خطر است.فرد می تواند بلافاصله بعد از ماساژ بهبود و حس رضایت را داشته باشد .
ماساژ درمانی می تواند به بهبود سلامت و کمک های کلی شما در مدیریت استرس کمک کند،علاوه بر این می تواند آرامش بدن را افزایش دهد، که به نوبه خود می تواند ذهن شما را نیز آرام کند.

ماساژ تایلندی
ماساژ تایلندی

نکته مهم

اختصاص زمان برای افراد دچار بیماری افسردگی، همانقدر مهم است که، برای افراد مبتلا به مصدومیت های ورزشی، سندرم آرتریت و سندروم تونل کارپال اهمیت دارد . ماساژ میزان هورمون های دوپامین و سروتونین را افزایش می دهد که می تواند کمبود کورتیزول را جبران کند و در بهبود شرایط روحی فرد کمک کننده باشد .می توان گفت نقش فعالیت های ورزشی در درمان افسردگی بسیار پررنگ است، اما ماساژ درمانی به نسب، مزیت های بیشتری دارد زیرا علاوه بر افزایش سطح هورمون ها، سفتی و درد ناشی از حرکات ورزشی را کاهش می دهد .
در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت تمام خدمات زیر نظر افراد متخصص و با استفاده از تجهیزات به روز و مدرن انجام می شود.
اگر مشکوک هستید که دچار افسردگی یا وضعیت سلامت روان دیگری هستید ، با پزشک خود ملاقات کنید. آنها به احتمال زیاد داروها ، درمانی یا ترکیبی از هر دو را توصیه می کنند. برخی از درمان های مکمل مانند روان درمانی با ماساژ نیز ممکن است به تسکین علائم شما کمک کند. از پزشک خود در مورد مزایای احتمالی اضافه کردن ماساژ درمانی به برنامه درمانی خود سوال کنید.

دکتر کریمی پور در مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران برای بیماران عزیز جلسه اول فیزیوتراپی ، که به منظور مشاوره انجام می شود را، رایگان انجام می دهند ،شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

کلام آخر

همانطور که در مقالات قبلی فواید فیزیوتراپی و ماساژ درمانی را بیان کردیم ، می توان گفت استفاده از خدمات فیزیوتراپی عملا هیچ گونه عوارضی برای فرد ندارد و اگر هم دارد بسیار ناچیز می باشد . ماساژ درمانی علاوه بر بهبود درد های جسمی در تسکین حالت روحی فرد نیز تاثیر گذار است که شما می توانید از آن بهره مند شوید ، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت تماس بگیرید .

93 thoughts on “ماساژ درمانی برای افسردگی

 1. unloasy - اکتبر 26, 2022 در 10:35 ق.ظ

  Androgen Antagonists The androgen antagonists block testosterone from binding to the androgen receptor and inhibit the subsequent stimulus of cellular activities that include differentiation, secretion, and proliferation stromectol dosage for adults 5 Negative 127 83

  پاسخ
 2. entaign - ژانویه 28, 2023 در 8:40 ب.ظ

  lasix canada Angular cheilitis is an inflammatory skin condition that affects the corners of the mouth, leading to painful, cracked skin

  پاسخ
 3. ceriona - فوریه 10, 2023 در 9:41 ب.ظ

  Surprisingly, men who took alpha tocopherol had fewer cases of prostate cancer lasix compresse A plot of log A A eq A A eq as a function of time gives a straight line fit with a slope of k f k r 2

  پاسخ
 4. Pailliacy - فوریه 21, 2023 در 8:41 ب.ظ

  Vince is a graduate of Harvard College, magna cum laude, and Harvard Law School, cum laude purchase cialis Jobless claims last week did fallto close to a six year low, while consumer prices rose by asmall but meaningful amount in July

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button