فیزیوتراپی کشیدگی عضلات

آسیب های عضلانی، کشیدگی عضلات و یا حتی پارگی آن ها اشاره به آسیب های عضلات و یا کشیدگی تاندون ها دارد. شما ممکن است فشارهای زیاد عضلانی را در طول فعالیت های عادی روزانه، هنگام انجام دادن فعالیت های سنگین، هنگام ورزش کردن و یا هنگام انجام کارهای زیاد، تجربه کنید. آسیب عضلانی می تواند به شکل پاره شدن (بخشی یا تمام) فیبرهای عضله و چسبندگی تاندون ها باشد. پارگی عضلات همچنین می تواند به رگ های کوچک خونی آسیب وارد کند و باعث خونریزی های موضعی یا کبودی و درد ناشی از تحریک انتهای عصب در ناحیه شود.فیزیوتراپی کشیدگی عضلات، تحت نظر بهترین پزشکان فیزیوتراپی می تواند در درمان کشیدگی عضلات تاثیر به سزایی داشته باشد. در این مقاله در ارتباط با فیزیوتراپی کشیدگی عضلات صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کشیدگی عضلات

اغلب کشیدگی های عضلات در نواحی زیر اتفاق می افتد:

کشیدگی عضلات اغلب در نواحی ساق پا
عضلات کمر
در عضلات همسترینگ
و عضلات بازو و شانه ها. در اغلب افراد ورزشکار بیشترین قسمتی که دچار کشیدگی عضلات می شوند این ناحیه است. به طور مثال تنیس بازان معمولا دچار کشیدگی عضلات در شانه ها و بازو می شوند.

فیزیوتراپی-کشیدگی-عضلات

درمان کشیدگی عضلات با فیزیوتراپی

درمان کشیدگی عضلات با فیزیوتراپی بر موارد زیر تمرکز دارد:

1.کاهش درد و تورم

2.محافظت از جراحت

3.بهبود حس عمقی، چابکی و تعادل

4.بهبود تکنیک و عملکرد مانند راه رفتن، دویدن، اسکات زدن، پریدن و فرود آمدن

5.به حداقل رساندن احتمال آسیب دیدگی

قبل از شروع فیزیوتراپی لازم است تا با بیمار مشاوره شود. در این جلسه در رابطه با علت کشیدگی و نواحی درگیر سوال پرسیده می شود . بسته به شدت و درد بیمار، روش های درمان مختلف هستند. بعد از بررسی دقیق بیمار معاینه بدنی انجام می شود. در این معاینه باید تعیین شود که آیا کشیدگی عضلات سبب کبودی و تورم شده است یا خیر.برای کاهش شدت درد در مرحله ی اول می توان از پمادهای مخصوص مانند مینرال آیس استفاده کرد و معاینه راحت تر خواهد بود. در طی معاینه بدنی هر گونه برآمدگی غیر طبیعی می تواند ناشی از رشته های عضلانی پاره شده باشد که درمان را سخت تر می کند. همچنین باید عضله درگیر را متخصص فیزیوتراپی به طور خاص بکشد تا میزان کشش مقاومت و قدرت عضله را تخمین بزند . برای اینکار معمولا از شخص بیمار خواسته می شود حرکاتی مثل، ایستادن، پریدن، نشستن، فشار دادن و… را انجام دهد تا مقدار کشیدگی عضلات تخمین زده شود.

کشیدگی-عضلات

نشانه های کشش عضلات

نشانه های کشیدگی عضلات عبارتند از ک

تورم و کبودی و یا قرمزی ناشی از آسیب

احساس درد در حالت استراحت

ضعف در عضلات و تاندون ها

احساس درد در هنگام استفاده از عضله یا مفصل خاصی که با آن عضله در ارتباط است.

عدم استفاده از عضلات تحت هر شرایطی

درمان خانگی بلافاصله بعد از کشیدگی عضلات

تا 24 ساعت بعد از کشیدگی عضلات مراقبت های اولیه را می توانید در شرایط خاص در خانه انجام دهید. توجه داشته باشید اگر تورم شدید داشتید و یا هنگام ضربه صدا شنیدید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید در غیر این صورت به کمک بانداژ محل آسیب را بسته و با استفاده از کمپرس یخ مقدار تورم را کاهش دهید. از جمله ی روش های درمان در خانه عبارتند از:

1.استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن های استروئیدی در صورتی که بیماری زمینه ای مانند خونریزی گوارشی یا بیماری های کلیه ای نداشته باشید

2. محافظت از محل ضربه

3. استفاده از بانداژ و ثابت نگه داشتن محل کشیدگی

4.بالا نگه داشتن پاها

5.استفاده از کمپرس یخ

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر آسیب عضلانی قابل توجهی داشتید ( یا اگر درمان های خانگی تا 24 ساعت باعث بهبودی نشد )، به پزشک متخصص مراجعه کنید.
اگر هنگام آسیب دیدن صدای ضربه شنیدید، نمی توانید راه بروید، یا تورم، درد، تب یا باز شدگی زخم قابل ملاحظه ای داشتید، باید به قسمت اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

راه های تشخیص شدت کشیدگی عضلات

بعد از مشاوره، بررسی تاریخچه بیمار و همچنین معاینه، شدت کشیدگی عضلات تعیین می شود. در صورتی که کشیدگی در اندام های تحتانی ایجاد شده باشد، باید مدتی برای درمان از عصای زیر بغل استفاده کنید. در کلینیک فیزیوتراپی نحوه کار با وسایل کمکی جهت بهتر راه رفتن نیز آموزش داده می شود . اگر بدون استفاده از عصای زیر بغل در زمان راه رفتن می لنگید حتما باید از عصا استفاده کنید. در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت با کمک تجهیزات نوین، کادر درمانی مجهز و بهترین پزشکان فیزیوتراپی برای هرچه بهتر شدن وضعیت بیمار تلاش می کنند .

روش های فیزیوتراپی عضلات

1.استفاده از کمپرس سرد و گرم : استفاده از کمپرس سرد بلافاصله بعد از ایجاد درد و تورم توصیه می شود اما در صورتی که ورم کاهش یافت برای افزایش جریان خون در ناحیه ی کشیده شده و نرم شدن عضلات باید از کمپرس آب گرم استفاده شود.

2.استفاده از دستگاه های الکتروتراپی در بهبود کشیدگی عضلات : در برخی موارد میزان توانایی عضلات برای حرکت بعد از کشیدگی عضلات به طرز قابل توجهی کاهش می یابد. در این موارد با ایجاد جریان الکتریسیته ی ضعیف شده و با کمک الکترودها میزان درد و ضعف عضلات را کاهش می دهند. همچنین با دستگاه اولتراسوند امواج برای گرما دهی به بافت های عمیق تر استفاده می شود.

3.تقویت بافت نرم : برای رفع اسپاسم ناشی از کشیدگی عضلات، ماساژ درمانی یکی از موثرترین اقدامات دردرمان کشیدگی عضلات است.

4.کشش دستی: با کشش دستی می توان انعطلاف پذیری ودامنه حرکتی عضلات را بهبود داد.

5.انجام تمرینات قدرتی : عدم تحرک کافی سبب ضعف عضلات شما می شود . با انجام تمرینات قدرتی و تقویت عضلات می توانید به فعالیت های قبلی خود بازگردید و بدن خود را در مقابل هر گونه آسیب در آینده محفوظ نگه دارید .
سایر درمان هایی که ممکن است برای کشیدگی عضلات انتخاب شوند، شامل، استفاده از بانداژ، اصلاح نحوه راه رفتن و نشستن، اضلاح فرم بدن، استفاده از وسایل کمکی بری راه رفتن، نوار درمانی و…. است .

کلام آخر

در آخر می توان گفت درمان کشیدگی عضلات حتما باید توسط متخصص این زمینه و بعد از بررسی وضعیت کامل و سابقه بیمار انجام شود، در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت درمان کامل بیمار هدف اصلی قرار دارد، به همین دلیل سعی شده است با کمک به روز ترین تجهیزات بتوان بهترین خدمات را ارائه دهند.

پاسخ

Call Now Button