علم فیزیوتراپی هر روز پیشرفت های نوینی را تجربه می کند. یکی از این روش های نوین شاک ویو تراپی (Shock Wave Therapy) است که در فیزیوتراپی استفاده می شود. اما این روش نوین درمانی چیست؟ روند انجام شاک ویو تراپی چگونه است؟ در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یا شوک درمانی روشی نوین و یکی از روش های درمانی غیرتهاجمی در فیزیوتراپی است. در روش شاک ویو تراپی به کمک امواج صوتی که قدرت بالایی دارند، درمان صورت می گیرد. امواج شاک ویو که امواج صوتی با انرژی بالا است که به بافت ها و قسمت های مختلف بدن نیروی مکانیکی وارد می کند و به درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی کمک می کند.

در واقع این امواج جریان خون را در بافت های آسیب دیده بدن تحریک می کند و در نتیجه باعث بازسازی سلول ها و بهبود و تسکین درد می شود. امواج شاک ویو سبب افزایش جریان خون در قسمت های آسیب دیده، تحریک بازسازی سلول ها و تسریع بهبودی و تسکین درد می شود. این روش نتیجه درمانی بسیار بهتری نسبت به سایر روش ها دارد و و نتایج آن ماندگارتر است.

اساس کار در روش شاک ویو تراپی

اساس کار در شاک ویو بافت های آسیب دیده می باشد، با تشکیل رگ های خونی و افزایش مواد مغذی در ناحیه مورد نظر بافت های آسیب دیده ترمیم می شوند. درمان با استفاده از دستگاه شاک ویو یکی از روش های رایج و پرطرفدار در حوزه فیزیوتراپی است. دستگاه شاک ویو برای بیماری های عضلانی، تاندون ها، بیماری های اسکلتی و تاندون ها بسیار کاربردی است. حوزه کابرد شاک ویو در فیزیوتراپی بسیار گسترده است، در مواردی که روش های معمول فیزیوتراپی کارساز نباشند، استفاده از شاک ویو بسیار موثر می باشد.

شاک ویو تراپی

برای درمان از طریق شاک ویو ابتدا باید به یک مرکز فیزیوتراپی خوب مراجعه کنید. فیزیوتراپيست، ژل مخصوص را روی محل مورد نظر استعمال می کند. سپس پروب دستگاه شاک ویو را روی محل مورد نظر قرار می دهد و امواج روی ناحیه مورد نظر هدایت می شوند.
امواج دستگاه در محل درمان پارگی های میکروسکوپی و بسیار ریزی ایجاد می کند که این پارگی ها باعث آزاد شدن موادی در بدن و افزایش تعداد مویرگ ها و در نتیجه خونرسانی بیشتر به بافت آسیب دیده می شود. با افزایش خونرسانی، بهبود درمان با سرعت بیشتری انجام می شود. این روش معمولاً بدون درد است اما در برخی، کمی درد احساس می شود که با بی حسی موضعی این درد احساس نخواهد شد.
بعد از اتمام تعداد جلسات شاک ویو تراپی، بیمار باید برای مدتی (حداقل چند روز) فعالیت بدنی خود را کم کند تا بهبودی به طور کامل حاصل شود. تعداد جلسات و روند درمان با توجه به شرایط جسمی بیمار و بر حسب تشخیص فیزیوتراپيست متغیر خواهد بود. گاهی بیمار بعد از اولین جلسه شاک ویو تراپی احساس بهبودی در محل درد می کند و گاهی نیز فرد نیازمند چندین جلسه شاک ویو تراپی است.

دستگاه شاک ویو در چه مواردی کاربرد دارد؟

در حالت کلی می توان گفت، شاک ویو در تمام نواحی بدن کاربرد دارد. که برخی از مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • درمان درد و اختلالات در قسمت تاندون ها و عضلات بدن
 • درد در ناحیه کمر و گردن
 • تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای
 • شکستگی استرسی استخوان
 • شکستگی ها و دیر جوش خوردن استخوان ها
 • درد در ناحیه شانه
 • درد زانو
 • برطرف کردن مشکلات جنسی آقایان و مشکلات نعوض در آقایان
 • تورم، درد و التهاب در قسمت های عضلانی
 • دفورمه شدن و تغییر شکل مفاصل
 • درد در ناحیه کشاله ران
 • درد در ناحیه لگن
 • سندرم درد میوفاشيال
 • درمان خار پاشنه
 • درمان التهاب تاندون پاتلا و تاندون آشیل
 • در زمینه درمانی بیماری مربوط به پا از جمله، درمان خار پاشنه، تاندون های آشیل و التهابات ناشی از فاشیا پلانتار، آتروفی عضلانی و مشکلات مربوط به کشکک زانو .
 • آسیب های ناشی از فعالیت های ورزشی
 • شانه یخ زده
 • درد در ناحیه پاشنه پا
 • پلانتار فاسیا
 • آرتروز
 • درد در ناحیه استخوان ساق پا
 • تنیس البو (درد در قسمت آرنج)
 • گلف البو (درد و التهاب تاندون‌های متصل کننده ساعد به آرنج)

مزیت های استفاده از روش درمان با شاک ویو

این روش درمان در بیشتر موارد نیاز به درمان با کمک جراحی را از بین برده است، به طور مثال در زمینه درمان التهاب فاشیا پلانتار که در صورت عود بیماری نیاز به عمل جراحی است می تواند بسیار موثر باشد.
شاک ویو تراپی به افرادی که پاسخ خوبی به درمان هایی همچون ماساژ درمانی ، تزریق استروئید و سرما درمانی و … نمی دهند بسیار موثر می باشد. این روش درمانی یک روش کاملا غیر تهاجمی می باشد و عملا بیمار در زمان درمان، دردی را احساس نمی کند و در کمال آرامش فرآیند درمان انجام می گردد.

آیا شاک ویو تراپی عوارضی هم برای فرد دارد؟

تنها به دلیل امواجی که از طریق دستگاه به فرد منتقل می شود ممکن است در طول درمان بیمار کمی احساس درد کند، البته این درد غیر قابل تحمل و شدید نیست. غیر تهاجمی بودن این روش درمان دلیل بر بی عارضه بودن آن است.

شاک ویو تراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

این روش برای موارد زیر کاربردی نیست:

 • وجود تومور استخوانی در بیمار
 • افراد مبتلا به بیماری های استخوانی متابولیک
 • افراد مبتلا به اختلالات عصبی
 • افراد مبتلا به اختلالات گردش خون
 • کودکانی که در سن رشد قرار دارند
 • افرادی که عفونت فعال دارند

تعداد جلسات درمان با شاک ویو

تعداد جلسات درمان بسته به وضعیت بیمار دارد اما می توان گفت در 80 درصد موارد بازگشت عملکرد طبیعی بدن و کاهش درد بعد از طی شدن 4 جلسه درمان تجربه شده است .لازم است تا جلسات درمانی هفته ای یک بار و به مدت 5 تا 8 هفته انجام شود.

درمرکز فیزیوتراپی همای سلامت با استفاده از مجهز ترین و به روز ترین دستگاه های موجود در بازار، انواع روش های درمانی برای افراد انجام می شود. قبل از درمان با شاک ویو لازم است تا ابتدا متخصص فیزیوتراپی بیمار را به طور کامل ویزیت کند تا بهترین روش درمان انتخاب شود ، متاسفانه در برخی از افراد شاک ویو روش خوبی برای درمان نیست و بهتر است از سایر روش های درمانی در فیزیوتراپی استفاده کرد .

آیا شوک شاک ویو تراپی دردناک است؟

شوک درمانی یا شاک ویو تراپی معمولاً باعث بروز درد نمی شود. اگر ناحیه درد، از قبل درد زیادی داشته باشد، ممکن است میزان درد تا حدودی بیشتر باشد. اما اگر احساس درد کردید، فیزیوتراپيست می تواند میزان شوک را کنترل کند و میزان درد به حداقل برسد. از طریق بی حس کننده های موضعی نیز می توان این درد را به حداقل رساند. در پایان باید بگوییم که روش شوک درمانی، روشی نوین در درمان انواع دردها است و بسیار موثر می باشد.

شاک ویو تراپی

آیا مراقبت های خاصی بعد از شاک ویو تراپی لازم است؟

تنها در صورتی که احساس درد بعد از درمان داشتید، می توانید زیر نظر پزشک دارو های مسکن را مصرف کنید . بعد از درمان با شاک ویو محدودیتی وجود ندارد، می توانید به راحتی بلند شوید و حرکت کنید . تنها استفاده از دارو های التهابی مجاز نیست زیرا ممکن است در روند درمان اختلال ایجاد کند.

هزینه شاک ویو تراپی چقدر است؟

تعیین این هزینه بسته به شرایط بیمار و ویزیت اولیه بیمار دارد، این که چه تعداد جلسه برای درمان نیاز است و چه تجهیزات و دستگاه هایی در کنار شاک ویو برای بیمار استفاده می شود در تعیین هزینه تاثیر گذار است.

27 thoughts on “شاک ویو تراپی چیست؟

 1. Spallielt - سپتامبر 18, 2022 در 12:23 ق.ظ

  gonorrhea treatment doxycycline Thomas has extensive experience working with children and families including working to identifying creative solutions and therapeutic interventions based on that individual s unique goals.

  پاسخ
 2. Content Generator - نوامبر 12, 2022 در 8:23 ب.ظ

  👉 $5,000 FREE EXCHANGE BONUSES BELOW 📈 👉 PlaseFuture FREE $3,000 BONUS + 0% Maker Fees 📈 + PROMOCODE FOR NEWS USERS OF THE EXCHANGE 👉 [M0345IHZFN] — 0.01 BTC 👉 site: https://buycrypto.in.net Our site is a secure platform that makes it easy to buy, sell, and store cryptocurrency like Bitcoin, Ethereum, and More. We are available in over 30 countries worldwide.

  پاسخ
 3. guandaraf - ژانویه 27, 2023 در 5:32 ق.ظ

  The spatial distribution of neural activations corresponding to each stimulus, as examined by cortical inflation technique, revealed significant overlaps, but also showed the differences in terms of its overall topology dog doxycycline The roller, a seemingly harmless piece of equipment and its effect on the horse, has previously been overlooked

  پاسخ
 4. efforse - فوریه 3, 2023 در 7:31 ب.ظ

  Our study patients did not demonstrate any significant differences in pregnancy complications in either the aFET or the letrozole group clomiphene antiestrogen Quinn wqAKKDAsGyEpm 5 20 2022

  پاسخ
 5. efforse - فوریه 5, 2023 در 11:59 ق.ظ

  2001; 29 3 306 309 tips for getting pregnant on clomid Jude Verluma nofetumobab diagnostic imaging agent vermal atrophy found on cerebral MRI CT with clinical evidence of atrophy of legs, with tremor on gait, indicative of alcohol use abuse or Parkinson disease Veronikis pelvic assist device by Marina Medical Inst

  پاسخ
 6. KneendA - فوریه 9, 2023 در 6:04 ق.ظ

  It s time for the IUI around days 15 to 20 cialis online without Introduction Desmoid tumors DT are rare benign tumors that do not metastasize, but tend to invade locally

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button