سی پی ام (CPM) چیست؟

در فیزیوتراپی از دستگاه های مخصوصی و مختلفی استفاده می شود که یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آن ها CPM است. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل تری در رابطه با سی پی ام در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

حرکت غیرفعال پیوسته (CPM) چیست؟

حرکت تکراری (پیوسته) غیرفعال (CPM)درمانی است که در آن از یک دستگاه برای حرکت دادن مفصل بدون نیاز به تلاش بیمار استفاده می شود. یک دستگاه به آرامی مفصل را تا چند درجه به جلو و عقب خم می کند و میزان حرکت و سرعت آن توسط فیزیوتراپ قابل تنظیم است. دستگاه‌های CPM بیشتر در مفاصل زانو (بعد از برخی از جراحی زانو) استفاده می‌شوند، اما دستگاه هایی نیز وجود دارد که برای سایر مفاصل ساخته شده‌اند.

سی پی ام (CPM) چیست؟

مزایای CPM

سفتی مفصل پس از انواع خاصی از جراحی ها می تواند نگران کننده باشد. با گذشت زمان، این عارضه ممکن است به تجمع بافت اسکار و اختلال دائمی دامنه حرکتی منجر شود. دستگاه های CPM مفاصل شخص را بدون نیاز به حرکت دادن عضلات حرکت می دهند. تصور می شود که حرکت تکراری (پیوسته) غیرفعال برای مقابله با اثرات منفی بی حرکتی طولانی مدت کمک می کنند. چندین مطالعه و پژوهش هیچ بهبودی را در دامنه حرکتی بیمارانی که پس از عمل از آنها استفاده کردند، نشان نداده است. منبع معتبر انجمن فیزیوتراپی آمریکا توصیه می کند، پس از تعویض کامل مفصل زانو استفاده از دستگاه های CPM ممنوع می باشد. این توصیه پس از آن ارائه شد که تعدادی از مطالعات اخیر نشان دادند که دستگاه های CPM هیچ سودی برای تسریع بهبودی و نقاهت ندارند. برخی از پژوهش ها نشان می دهد، که استفاده از دستگاه های CPM ممکن است در برخی شرایط مفید باشند. با این حال، نتایج مثبت استفاده از این دستگاه متناقض هستند و این مطالعات اغلب دارای حجم نمونه کوچکی هستند. بسیاری از پزشکان استفاده از دستگاه های CPM را توصیه نمی‌کنند زیرا تحقیقات جدیدتر استفاده از آنها را تایید نمی‌کند. از پزشک خود بپرسید که آیا استفاده از درمان های جایگزین را برای بهبودی توصیه می کند یا خیر.

هدف از درمان به کمک CPM

بازیابی تحرک طبیعی مفصل پس از جراحی می تواند یک چالش مهم باشد. سفتی مفصل می تواند عارضه ای باشد که دامنه حرکتی را محدود و باعث درد می شود. به همین دلیل، برخی از جراحان از CPM برای جلوگیری از تشکیل اسکار (زخم) و بهبود دامنه حرکتی استفاده می کنند. پس از جراحی تعویض مفصل زانو، جراحی رباط صلیبی (ACL ) و جراحی شانه منجمد، مفصل که برای مدتی بی حرکت مانده سفت می شود، بنابراین استفاده از CPM توصیه می شود. همچنین ممکن است پس از جراحی برای برداشتن تومورهای زانو در کودکان مبتلا به استئوسارکوم استفاده شود. ترومبوز وریدی عمقی (DVT) یکی دیگر از خطرات پس از جراحی زانو است. CPM ممکن است به کاهش خطر DVT بعد از جراحی زانو کمک کند، اگرچه شواهد آن قطعی نیست.

هدف از درمان به کمک CPM

قبل از درمان

قبل از عمل جراحی، با تیم جراحی خود در مورد آنچه پس از بهبودی و نقاهت مستلزم آن است صحبت کنید. همچنین بپرسید که چه نوع تحرکاتی بعد از جراحی انجام می شود و چه زمانی شروع می شود، و در مورد عواملی که ممکن است منجر به استفاده از CPM به جای حرکت فعال شود، گفت و گو کنید.

تعیین زمان و مکان

استفاده از CPM ممکن است در اتاق ریکاوری بعد از جراحی یا روز بعد از عمل شروع شود. استفاده از دستگاه CPM ممکن است در زمانی که در بیمارستان هستید استمرار داشته باشد، به غیر از زمان هایی که درمان فیزیکی دیگری دریافت می کنید یا برای استفاده از سرویس بهداشتی از تخت بلند می شوید. پس از ترخیص، استفاده از CPM ممکن است در خانه ادامه یابد. بسته به مفصل، ممکن است در بیشتر روز یا فقط یک ساعت در هر زمان استفاده شود. استفاده از این روش ممکن است برای چند هفته ادامه یابد.

در طول درمان

فیزیوتراپیست باید به بیمار در مورد آنچه در طی روند درمان اتفاق می افتد اطلاع دهد.

برای دستگاه CPM زانو، زانوی خود را روی قاب نگهدارنده و پای خود را در قسمت محل قرار گیری کف پا قرار می‌دهید. سپس پای بیمار با تسمه به دستگاه محکم می شود. زاویه و سرعت استفاده شده توسط پزشک و فیزیوتراپ تعیین می شود. ممکن است بعد از عمل احساس درد کنید و احتمالاً تحت داروهای ضد درد هستید که در نظر گرفته خواهد شد. دستگاه CPM تا حد تحمل شما مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین در صورت ناراحتی به بهترین مرکز فیزیوتراپی مراجعه کنید.

بعد از درمان

دستورالعمل استفاده از دستگاه CPM را در خانه دریافت خواهید کرد. این امر شامل تعداد ساعات استفاده از آن در روز و اینکه آیا تنظیمات آن باید هر روز افزایش یابد، می شود. اگر همیشه نامطمئن هستید یا احساس درد می کنید، به تیم فیزیوتراپ خود اطلاع دهید.

CPMاغلب علاوه بر سایر روش های فیزیوتراپی استفاده می شود. فیزیوتراپیست شما پیشرفت شما را ارزیابی می کند و تعیین می کند که چه نوع ورزش ها، فعالیت ها و سایر درمان ها برای توانبخشی شما بهترین هستند.

نتیجه گیری

در قرار ملاقات های برنامه ریزی شده منظم، فیزیوتراپ شما تحرک و دامنه حرکت مفصل را اندازه گیری می کند و پیشرفت شما را پیگیری می کند.

2 thoughts on “سی پی ام (CPM) چیست؟

 1. Eric Jones - ژوئن 10, 2022 در 11:48 ب.ظ

  Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website homayesalamat.com to generate more leads.

  Here’s how:
  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at homayesalamat.com.

  Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com for a live demo now.

  And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way.

  If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Try Talk With Web Visitor and get more leads now.

  Eric
  PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them!
  Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=homayesalamat.com

  پاسخ
 2. Eric Jones - ژوئن 16, 2022 در 7:09 ب.ظ

  My name’s Eric and I just came across your website – homayesalamat.com – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.

  You’re getting eyeballs – mine at least.

  Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

  BUT…

  Eyeballs don’t pay the bills.

  CUSTOMERS do.

  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like homayesalamat.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

  It’s like they never were even there.

  You can fix this.

  You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

  Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

  This could change everything for you and your business.

  CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Paying customers are out there waiting.
  Starting connecting today by CLICKING HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=homayesalamat.com

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button