درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

مقدمه

از جمله مهم ترین بیماری هایی که به میزان تراکم استخوان باز می گردد پوکی استخوان است. پوکی استخوان ناشی از کاهش میزان تراکم سلول های استخوانی است. زمانی که سلول های ناحیه استخوانی کاهش پیدا می کند می تواند موجب بروز کاهش توانایی و مقاومت استخوان ها در برابر ضربه باشد. در نتیجه شکستگی های در ناحیه استخوان ها افزایش پیدا خواهد کرد.در ادامه همین نوشتار به مهم ترین موضوعاتی که در زمینه پوکی استخوان وجود دارد خواهیم پرداخت. البته محوری ترین مبحثی که بدان خواهیم پرداخت درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی است.

 

علائم پوکی استخوان 

از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه پوکی استخوان در نظر داشته باشید این است که این بیماری در مراحل اولیه و در آغاز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.
اما به مرور زمانی که بیماری پیشرفت کرده باشد می تواند علائمی چون:

  • ‏شکستگی ستون فقرات؛ این عارضه حتی می تواند بدون هیچ گونه ضربه یا اتفاق خاصی رخ دهد. بنابراین تصور نکنید که رخداد خاصی به شکستگی و درد در ناحیه ستون فقرات می انجامد.
  •  شکستگی در ناحیه استخوان های مچ دست
  • گاهی خمیدگی هایی در ناحیه ستون فقرات ایجاد می شود
  • در حالت کلی مهم ترین عارضه و علامتی که در پی پوکی استخوان خواهد امد این است که بدن در برابر ضربات آسیب پذیر تر می شوند.

روش های درمان پوکی استخوان

ابتدا این نکته را خاطر نشان می کنیم که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که از بروز این بیماری در خودتان پیشگیری کنید. مهم ترین اقدام پیشگیرانه استفاده از مواد غذایی کلسیم دار و یا استفاه از قرص های کلسیم است. ورزش و ترک سیگار و مشروبات الکی راه های موثر دیگری در زمینه پیشگیری از بروز پوکی استخوان است.
و اما روش های درمانی برای درمان پوکی استخوان ابتدائا دارو درمانی است. در مراحلی که این روش درمانی پاسخ گو نباشد از سایر روش ها از جمله فیزیوتراپی کمک می گیرند.

درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

در واقع فیزیوتراپی به بیماران کمک می کند که توانمندی های جسمی بیشتری داشته باشند و به تقویت قوای جسمانی و عضلات شان بپردازند.
مهم ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که تعداد جلسات فیزیوتراپی از سوی پزشکان تعیین می شود. بنابراین توصیه می کنیم که توصیه های پزشک را با دقت گوش فرا دهید و تمامی جلسات را به طور متمادی شرکت کنید.
تمرین ها و فعالیت های جسمی که در جلسات فیزیوتراپی انجام می شود کاملا تخصصی است و از سوی فیزیوتراپیست به شما آموزش داده می شود.

تمرینات ورزشی

استخوان ها به منظور جلوگیری از تجزیه بافتشان، نیاز به ورزش دارند. فعالیت بدنی به اندازه کافی و از سنین پایی، کمک می کند تا تراکم استخوان ها افزایش پیدا کند و توانایی پاسخ به خواسته های بدن را خواهند داشت.  استخوان ها توانایی خود را حتی در سنین پیری نیز حذف می کنند. فعالیت بدنی منظم به حفظ عضلات نیز کمک می کند. انعطاف پذیری و چابکی شما نیز یکی از پیامدهای تقویت استخوان ها است.

وقتی استخوان ها مقاوم باشند شما را در برابر زمین خوردن یا هر اتفاق دیگری محافظت می کنند. اگر در حال حاضر به پوکی استخوان مبتلا هستید، ورزش بخشی از درمانی است که پزشک توصیه کرده است.

فعالیت های پیشنهادی برای بازسازی و حفظ توده استخوانی شامل حمایت از تمام وزن بدن است، به عنوان مثال راه رفتن، دویدن (آهسته دویدن یا راه رفتن)، شنا کردن یا ژیمناستیک.

با این حال، برنامه خود را متناسب با عملکرد خود تنظیم کنید تا از فشار بیش از حد جلوگیری کنید.

از زمین خوردن و در نتیجه شکستگی خودداری کنید.

جلوگیری از زمین خوردن، تعادل، هماهنگی و ثبات نقش مهمی در مدیریت پوکی استخوان دارد. به انتخاب کفش مناسب توجه کنید. خطرات ناشی از سقوط در خانه را از بین ببرید و از مصرف داروهایی که باعث از بین رفتن تعادل می شوند خودداری کنید.

 

هزینه درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

هزینه ای که برای انجام روش فیزیوتراپی دریافت می شود در مراکز درمانی مختلف متغیر می باشد. ابتدائا باید تحت معاینات قرار گیرید تا میزان مشکلات شما به طور دقیق تعیین شود در نهایت بسته به اینکه چند جلسه برای فیزیوتراپی باید شرکت کنید و نوع بيمه درمانى بر اساس تعرفه مصوب انجمن فيزيوتراپى هزینه ها تعیین می شود.
البته در این زمینه نگرانی ای وجود ندارد زیرا که هزینه ها تا حد زیادی معقولانه و منصفانه است تا اکثریت افراد بتوانند تحت درمان قرار گیرند، در ضمن بيمه هاى تكميلى هزينه هاى فيزيوتراپى را بازپرداخت ميكنند.

نتیجه گیری

مهم ترین نکته ای که در پایان یادآور خواهیم شد این است که برای انجام انواع روش های درمانی حتما به بهترین و معتبر ترین مراکزی که در زمینه درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی به ارائه خدمات درمانی می پردازند، مراجعه کنید.
خوش بختانه در یک دهه اخیر شاهد فعالیت های گسترده از سوی مراکز درمانی دولتی و خصوصی بوده ایم که توانسته اند در زمینه درمان پوکی استخوان به طور موفقیت آمیزی فعالیت کنند و به درمان افراد مختلف بپردازند. بنابراین می توان بدون نگرانی و دغدغه مندی برای درمان مشکلات مختلف از جمله پوکی استخوان اقدام کنید.

 

با تشکر از حسن توجه شما
مرکز فیزیوتراپی همای سلامت
آدرس : تهران – اشرفى اصفهانى – خ خجسته پور(باهنر) – خ سليمانى – كوچه مريم -جنب داروخانه شبانه روزى ثامن – پلاک 7 واحد 6
شماره تماس : 
(021)44965811 – (021)44965819

One thought on “درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

پاسخ

Call Now Button