درمان واریس با فیزیوتراپی

واریس بیماری است که بیشتر سراغ افرادی می آید که در طول روز ساعات زیادی را در حالت ایستاده هستند، در بیماری واریس رگهای قسمت داخل پا و عضلات پشتی پا متورم و رنگ آنها بنفش تیره میشود.بیشتر خانم‌ها از ظاهری که واریس برای پاهایشان ایجاد می کند ناراحت و ناراضی هستند و حس ناخوشایندی در آنها ایجاد می کند.اما آیا راهی وجود دارد تا ازشر واریس پا خلاص شد؟

چرا واریس ایجاد می شود ؟

علت‌های متفاوتی می تواند منجر به بیماری واریس شود که در میان آنها می توان به اضافه وزن زیاد، سرپا ایستادن مداوم و چاقی مفرط اشاره کرد. جالب است که بدانید کفش مناسب می‌تواند به سریع شدن روند بهبود بیماری واریس کمک کند،اما اگر کفش شما تنگ یا تخت باشد و یا پاشنه کفشتان استاندارد نباشد بر روی غشای کف پا و عضلات ساق پا فشار می‌آید و این عضلات نمی‌توانند که وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و در نتیجه بر روی سیاهرگهای ساق پا فشار زیادی وارد می شود. ورزش های سنگین که در این نوع ورزش ها ورزشکار مجبور به حبس نفس خود می شود و فشار زیادی به سیاهرگ ها وارد می کند ،این کار بیماری واریس را تشدید می‌کند .

درمان واریس با فیزیوتراپی
درمان واریس با فیزیوتراپی

واریس چیست ؟

واریس یک بیماری تورم سیاهرگ ها و ورید هاست و این بیماری در دسته بیماری‌های عروقی و خونی قرار می‌گیرد .
در بین انسان‌ها از هر چهار نفر یک نفر به واریس مبتلاست اما بسیاری در طول زندگی‌شان این بیماری را جدی نمی‌گیرند و به راحتی از آن می‌گذرند .

علت‌های بروز بیماری واریس چیست؟

واریس به طور عمده و کلی دو منشأ دارد نوع اولیه بیماری واریس که منشاء ژنتیکی دارد و ارثی است. نوع دوم و ثانویه واریس که در طول زندگی بر اثر کارهایی که خود انسان ها انجام می دهند پیش می آید مانند ایستادن بیش از حد سرپا یا چاقی.

تشخیص روش های درمانی برای واریس چگونه انجام میشود؟

ابتدا در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت، علت های ایجاد بیماری واریس و همچنین میزان گسترش آن در بدن بیمار کاملاً مشخص شود برای این امر بیمار باید تحت معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک متخصص قرار بگیرد و شدت و پراکندگی واریس های اندام تحتانی مشخص شود.

علامت های بیماری واریس در افراد چیست؟

علامت و نشانه های بیماری واریس اغلب فرد را کلافه می‌کند و فرد مجبور می‌شود که به پزشک معالج مراجعه کند برخی از این علامت ها عبارتند از سندروم پای بی قرار ،احساس سنگینی در کف پاها، احساس خستگی در پاها، رنگ بنفش و آبی در روی پا و ساق پا تورم پاها، خارش پوست ،سفت شدن عضله های ساق و مچ پا، گرفتگی عضلات پا و از این قبیل موارد ذکر شده .

پیشگیری از واریس به چه صورت انجام میگیرد؟

توصیه هایی هستند که با انجام آن می شود از واریس پیشگیری کرد . کاهش وزن و تثبیت آن در وزن مناسب و ایده آل، رفع یبوست ،پیاده روی های منظم و مکرر ،رژیم سالم و صحیح غذایی ،عدم کشیدن سیگار و ترک آن، عدم استفاده از شلوارهای چسبان و تنگ ،نشستن در حالت مناسب ، داشتن یک برنامه ورزشی خوب و منظم در هفته و غیره.
باید به این نکته اشاره کنیم که واریس با فیزیوتراپی قابل پیشگیری و درمان است.

استفاده از فیزیوتراپی موضعی، به ویژه استفاده از اولتراسوند بر ناحیه مبتلا، یا انجام ورزش های نامتعارف برای عضلات ساق پا ممکن است، مفید باشد.شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

درمان واریس با فیزیوتراپی به چه صورت انجام می شود؟

استفاده از جوراب واریس یا جوراب های الاستیک حمایتی به درمان بیماری واریسی کمک زیادی می‌کند، بیمارانی که کار آنها به صورت ایستادن و یا نشستن های طولانی مدت است، استفاده از جوراب الاستیک فشاری مفید می باشد.
همچنین فیزیوتراپی می تواند به درمان بیماری واریس کمک بسیاری کند، متخصص فیزیوتراپی برای رفع واریس به شما تمرینات مخصوصی که درمانی است تجویز می‌کند که باید آنها را انجام دهید. فیزیوتراپیست می تواند به بیمارانی که از واریس رنج می‌برند کمک شایانی کند به این صورت که با انجام فیزیوتراپی به گردش خون در اندام های تحتانی کمک می کند و در نتیجه عضلات ساق پا و ران ها را تقویت کند ، در نتیجه هم رگ های واریسی کمرنگ تر می شوند و هم برجستگی این عروق کاهش می یابد.

تمریناتی برای کمک به واریس

اگر رگ های واریسی دارید، ورزش نمی تواند آنها را درمان کند، اما می تواند ناراحتی شما را تسکین دهد. در حالی که راهی برای جلوگیری کامل از واریس وجود ندارد، اما ورزش باعث بهبود گردش خون و تقویت عضلات می شود، که این امر احتمال رشد آنها را کاهش می دهد.

خلاص شدن از رگ های واریسی موجود می تواند پیچیده تر باشد. در حالی که در برخی موارد، ممکن است به درمان های پیشرفته تر – از جراحی های کم تهاجم تا پیچیده تر برای از بین بردن رگ ها – نیاز باشد.

ورزش برای واریس
ورزش برای واریس

پیاده روی

پزشکان توصیه می کنند هر روز پیاده روی کنید. سعی کنید حدود 30 تا 45 دقیقه پیاده روی کنید. این کار را می توانید هر چند بار در روز انجام دهید.

شنا كردن

حرکات شنا، پاهای شما را به سمت بالا فشار می دهد و باعث می شود خون در آنها جمع نشود. شنا یک ورزش قلبی بسیار کم تأثیر است، زیرا برای تحمل وزن شما نیازی به مفاصل و استخوان ها نیست.

اگر در شنا تازه کار هستید اما به استخر دسترسی دارید، می توانید با 30 ثانیه فعالیت و 30 ثانیه استراحت راحت شروع کنید. به مرور زمان می توانید وقت شنا یا تعداد دورهایی را که انجام می دهید افزایش دهید.

پاهای دوچرخه سواری یا دوچرخه سواری

دوچرخه سواری، چه در فضای باز و چه با دو چرخه ثابت، می تواند مفید باشد. مانند پیاده روی، دوچرخه سواری می تواند قدرت عضلات را بهبود بخشد، و مانند شنا برای پاهای شما تحمل بار ندارد.

اگر دوچرخه سواری می کنید، باید مدت و وضعیت بدن خود را کاملاً زیر نظر داشته باشید، زیرا جلسات طولانی دوچرخه سواری تواند جریان خون در پاهای شما را کاهش دهند.

اگر دوچرخه ندارید، دراز بکشید و پاها را بالا و خم کنید. سپس مانند اینکه در حال دوچرخه سواری هستید در هوا رکاب بزنید.

یوگا

انجام یوگا می تواند به شما کمک کند زیرا برخی از وضعیت ها، پاهای شما را بالاتر از قلب شما قرار می دهد و به بهبود گردش خون کمک می کند. یوگا شامل کشش و نگه داشتن حالت، در حالی که تمرکز خود را بر تنفس قرار می دهید، است.

گنجاندن کشش های ساده و کار کردن در وضعیت های چالش برانگیزتر می تواند به شما در شروع و ادامه حرکت کمک کند.

به طور خاص یک ژست، “ویپاریتا کارانی”، که در آن پاهایتان را روی دیوار می گذارید و اجازه می دهید نیروی جاذبه برای افزایش جریان خون کار کند، ممکن است مناسب برای سلامت رگ باشد. در اینجا نحوه انجام آن آورده شده است:

مرحله 1: روی زمین دراز بکشید و یک شانه خود را نزدیک دیوار قرار دهید.

مرحله 2: بدن خود را بچرخانید و پاهای خود را به سمت بالا به سمت دیوار حرکت دهید تا جایی که از زمین با یک زاویه درست قرار گیرند.

مرحله 3: بدن خود را به گونه ای قرار دهید که پایین بدن شما به دیوار باشد.

این حالت را می توانید با بالش زیر سر راحت تر کنید

بازگرداندن

جمع شدن یا پرش و پایین رفتن روی مینی ترامپولین، می تواند به کاهش جمع شدن خون در پاها کمک کند. این کار را به مدت پنج دقیقه، سه بار در روز انجام دهید.

بالابر پا

انجام چند مجموعه لیفت پا یک تمرین آسان است که باید در برنامه های خانگی خود انجام دهید و به کشش عضلات پا کمک می کند.

مرحله 1: به پشت بخوابید و پاها را مستقیم بیرون بگذارید.

مرحله 2: یک پا را بلند کرده و چند ثانیه در هوا نگه دارید.

مرحله 3: پای خود را به آرامی پایین بیاورید.

مرحله 4: این کار را با پای دیگر تکرار کنید

چندین بار با هر پا تکرار کنید.

چرخش مچ پا

اگر مجبور باشید مدت زمان طولانی بنشینید، حرکت و کشش مچ پا تمرین خوبی است. این می تواند خون را ترغیب کند تا از طریق پاها و به داخل پاها و کمر شما جریان داشته باشد و گردش کلی پایین بدن را بهبود بخشد.

مرحله 1: پاها را در مچ پا بچرخانید، و حلقه های کوچک ایجاد کنید.

مرحله 2: چرخش ها را در جهت مخالف انجام دهید.

چندین بار تکرار کنید.

ماهیچه های ساق پا بزرگ می شود

انجام مجموعه های ساده از تمرینات ماهیچه ساق پا نیز گردش خون را بهبود می بخشد، که برای کمک به رگهای واریسی بسیار مفید است.

مرحله 1: مستقیم بایستید و پاها را به اندازه عرض باسن از هم باز کنید. برای تعادل می توانید روی یک صندلی یا دیوار نگه دارید.

مرحله 2: پاشنه های خود را به آرامی از زمین بلند کنید تا زمانی که روی نوک انگشتان خود بایستید. نگه دارید
مرحله 3: پاشنه های پا را به آرامی پایین بیاورید.

چندین بار تکرار کنید.

سخن پایانی

اگر در پاهای خود تورم، درد، زخم،تغییر ضخامت و رنگ پوستی را مشاهده کردید حتما به متخصص واریس مراجعه کنید و در صدد درمان واریس خود باشید.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، فیزیوتراپی یکی از مناسب ترین راه ها برای درمان غیر جراحی واریس می باشد و شما به راحتی و بدون انجام جراحی و دردسرهای آن می توانید از شر این بیماری خلاصی یابید.

پاسخ

Call Now Button