به اطراف خود که نگاه می کنیم کمتر کسی اصول اصلی نشستن پشت میز و یا بر کاناپه را رعایت می کند. در حقیقت همین عادات بد نشستن است که شروع کننده بسیاری از اختلالات است. قوز کمر یکی از مواردی است که گاه به صورت مادرزادی و در موارد بسیار تنها به دلیل عادت بد نشستن و یا بروز برخی سوانح رخ می دهد. اگر شما هم به دنبال راهی برای درمان قوز کمر هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

قوز کمر

بسیاری از افراد عادت دارند در حالت خمیده بایستند، اینگونه افراد باید بدانند که این حالت موجب تغییر شکل انحنا های طبیعی ستون فقرات شده، فتق دیسک، آرتروز کمر، بد شکلی گردن و درد های شدید گردن و شانه ها را به وجود خواهد آورد و اثرات نامطلوب و جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت. از خمیده ایستادن و خم کردن سرو گردن به سمت جلو به شدت بپرهیزید. شانه ها را کاملا باز و قامت خود را استوار و شاداب نگه دارید. این حالت ها نه تنها اعتماد به نفس را در شما افزایش خواهد داد، بلکه به سلامتی بیشتر ستون فقرات شما نیز کمک بزرگی خواهد نمود.

انحنای ستون فقرات

در صورتی که انحنای ستون فقرات رو به بیرون و نه داخل باشد، بخش بالایی کمر حالت گردی به خود می گیرد که به آن کیفوز یا قوز کمر گفته می شود. قوز کمر که گاهی نیز از آن با نام گوژ پشتی نیز یاد می شود در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما بیشتر مراجعین برای درمان قوز کمر، افراد در سنین نوجوانی هستند.

انواع قوز پشتی

قوز کمر در انواع مختلفی وجود دارد، در ادامه به برسی شایع ترین آن ها می پردازیم:

قوز مادر زادی

در صورتی که در دوران بارداری، ستون فقرات جنین در رحم مادر رشد طبیعی خود را طی نکند و استخوان ها حالت طبیعی رشد را نداشته باشد، گوژ پشتی مادرزادی رخ می هد که به موازات رشد کودک این حالت شدت پیدا می کند.

گوژ پشتی وضعیتی

این نوع از گوژپشتی که بیشتر نوجوانان در را درگیر می کند، تنها به دلیل حالت اندامی نامناسب یا قوز کردن بروز می کند، ناهنجاری های شدید ستون فقرات از دلایل بروز آن نیست. انحنایی که در ستون فقرات در این نوع از گوژ پشتی رخ می دهد، مربوط به ناهنجاری های شدید ساختاری ستون فقرات است و برای درمان در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت طریقه صحیح نشستن به این افراد آموزش داده می شود. لازم به ذکر است که گوژ پشتی وضعیتی را بیشتر دختران در سنین نوجوانی تجربه می کنند تا پسران.

گوژ پشتی شوئرمن

این نوع از گوژپشتی هم بیشتر در سن نوجوانی خود را نشان می دهد. اما به نسبت گوژ پشتی وضعیتی با بدشکلی های شدید تری خود را نشان می دهد، این نوع از گوژ پشتی به دلیل ناهنجاری های ستون فقرات بروز می کند و بیشتر در افراد لاغر دیده می شود. اختلال در ستون فقرات سبب می شود مهره ها در ستون فقرات در ناحیه جلویی ستون فقرات به یکدیگر نزدیک باشند، اما در ناحیه ناحیه انتهایی از یکدیگر فاصله داشته باشند، در نتیجه این امر سبب می شود فضای طبیعی دیسک کاهش پیدا کند و حالت بیرون زده در بالای پشت بدن ایجاد گردد .

راه های تشخیص انواع قوز کمر

همانطور که گفته شده قوز کمر انواع مختلفی دارد، در نتیجه قبل از درمان ابتدا باید نوع قوز کمر تشخیص داده شود.یکی از مراحل اولیه برای تشخیص نوع قوز کمر معاینه است . در طی معاینه از فرد می خواهند که با چسباندن دو پا به یکدیگر به جلو خم شود، بازوها آویزان و زانو ها باید صاف نگه داشته شوند، در این وضعیت پزشک راحت تر می تواند وضعیت بیمار را بررسی کند. استفاده از اسکن های تصویر برداری همچون رادیوگرافی یکی دیگر از راه کار های تشخیص تغییرات مهره و ناهنجاری های استخوانی می باشد.

درمان قوز پشت با فیزیوتراپی

نقش فیزیوتراپیست این است که تراز و تعادل را در فرد به وجود آورد. گاهی آنچنان قوز شدید است که نیاز به جراحی دارد در این موارد توصیه می شود بعد از جراحی با کمک فیزیوتراپی فرد شرایط جسمانی خود را رو به بهبود ببرد. گاهی نیز قبل از اقدام به جراحی پزشک توصیه به انجام فیزیوتراپی می کند، فیزیوتراپی نقش اساسی در کنترل درد، بهبود عملکرد عضلات و نهایت درمان دارد.

درمان قطعی ستون فقرات

درمان با هدف متوقف ساختن قوز و جلوگیری از پیشرفت بد شکلی های ستون فقرات انجام می شود. در انتخاب روش های درمان باید به نوع قوز کمر، سن فرد، وضعیت سلامت فرد و شدت انحنای ستون فقرات توجه شود. گاهی ممکن است پزشک برای بررسی وضعیت کودک اسکن سه بعدی را تجوز کند تا از مراحل پیشرفت قوز مطلع گردد. در صورتی که گوژ پشتی پیشرفت نداشته باشد، درمان نیاز نیست. تنها با یکسری از تجهیزات، ورزش درمانی و برخی از خدمات فزیوتراپی، وضعیت بیمار را بهبود ببخشند.

یکی دیگر از مشکلات رایج ستون فقرات، گودی کمر است. درمان گودی کمر با فیزیوتراپی نیز قابل انجام است.

ورزش درمانی و فیزیوتراپی

برخی از تمرین ها و حرکات اصلاحی به تقویت عضلات شکم و پشت بدن کمک می کند.ورزش درمانی نیز برای عضلات همسترینگ و تقویت ناحیه ای بدن مفید است.

طرز صحیح نشستن

نشستن صحیح بر روی صندلی و پشت میز از مواردی است که بسیار اهمیت دارد. در صورت عدم رعایت نکات زیر ممکن است فرد با مشکلات جدی ای رو به رو شود.

  • بهتر است ضخامت تشک صندلی در حدود 4 تا 5 سانتی متر باشد و رو یه آن از جنسی باشد که اصطلاحا بتواند تنفس کند و لبه جلویی صندلی گرد و لبه بیرونی آن نرم باشد.
  • پشتی صندلی با تشک آن زاویه بین 95 تا 110 درجه داشته باشد. عرض پشتی صندلی باید حداقل 32 تا 36 سانتی متر باشد. ارتفاع پشتی صندلی نیز بین 50 تا 82 سانتی متر توصیه می شود.
  • صندلی باید در قسمت قرار گرفتن گودی کمر در ارتفاع 15 تا 20 سانتی متر از پایین، دارای یک قوس محدب و در قسمت پشت دارای یک قوس مقعر باشد.
  • صندلی های مورد استفاده در کار با رایانه بهتر است دسته دار بوده و دسته ان با ارتفاع میز کار، در یک سطح باشد. همچنین دارای 5 چرخ بوده و چرخان باشد.
  • شیب کف صندلی 5 تا 15 درجه تمایل به جلو و 5 درجه تمایل به عقب را امکان پذیر سازد.

2 thoughts on “درمان قوز کمر با فیزیوتراپی

  1. unfaino - اکتبر 12, 2022 در 8:29 ب.ظ

    In some embodiments, an immuno oncology agent is an OX40 agonist generic cialis online A potentially life threatening secondary headache disorder may also be identified based on the patient s description of symptoms diplopia, dimming of vision in a single eye, stiff neck, disorientation, rash, fever, eye pain, unilateral paresthesias, unilateral weakness, balance change, etc

    پاسخ

پاسخ

Call Now Button