درمان دیسک کمر

دیسک کمر یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر فرد به وجود آید. اما باید توجه داشت که یکی از اصلی ترین علل بروز این مشکل و بیماری بالا رفتن است. روش های مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارد که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با درمان دیسک کمر در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

دیسک کمر

درد خفیف در کمر یکی از عوارض بالا رفتن سن است، که خوشبختانه بدون در نظر گرفتن دوره درمان، می توان آن را با مراقبت های فردی طی 6 ماه درمان کرد.در اکثر موارد، درد های خفیف در ناحیه کمر، به هیچ نوع درمانی نیاز ندارند. نکته بسیار مهم در تشخیص و درمان دیسک کمر ، این است که بیمار باید برای بهبود، رفع درد و دلایل بروز آن با پزشک متخصص مشورت کند.

درمان دیسک کمر

موارد زیر مهم ترین نشانه ها در بروز دیسک کمر هستند:

 • سن. افراد بالای 20 سال
 • آسیب های شدید
 • عوامل موروثی و عفونت
 • دردهای شبانه ناحیه کمر
 • عدم کنترل روده و مثانه
 • تزریق داروهای وریدی
 • ضعف اعصاب

ابتلا به دیسک ناحیه کمر، مجموعه ای از اختلالات موروثی و تشدید کننده می باشد، در صورت بروز مشکلات زیر، اقدامات درمانی آغاز می شود.

 • اختلال دیسک داخلی
 • وخامت دیسک
 • بی ثباتی نواحی مربوط به کمر

علت بروزدیسک کمر چیست؟

سن، یکی از عوامل تاثیر گذار در این نوع بیماری می باشد، ستون فقرات کمر شامل بخش های حرکتی است که هر بخش از دو  مهره ستون فقرات، دیسک داخلی، و دو مفصل کوچک دیگر تشکیل شده اند. هنگامی که سطح لایه دیسک کمر از بین رفته و آسیب ببیند، مقدار آب کافی را از دست رفته و باعث کاهش توانایی حرکتی می شود، در نتیجه تغییرات در هر مهره بدن، مفاصل، و ستون فقرات، ایجاد شده و باعث افتادگی و درد می شود، و بدین ترتیب  فرد با تشدید بیماری دیسک کمر روبه رو می شود. آخرین مرحله در بیماری دیسک کمر، هنگامی اتفاق می افتد که عوامل  تشدید کننده  منجر به درد لیگامنت ها و دیگر بافت های نرم نگهدارنده ستون فقرات می شوند.

علائم دیسک کمر

اغلب بیماران مبتلا به دیسک کمر، افراد بالای 20 تا 50 سالی هستند که بدون هیچ گونه آسیب خارجی به این بیماری مبتلا شده اند. درد این ناحیه معمولا با خم شدن و نشستن به مدت طولانی تشدید شده و ماندگاری این بیماری و رنج بیمار را تا حدود 6 ماه نیز بالا می برد. شیوع این بیماری در بین زنان و مردان یکسان است. با اختلالات دیسک داخلی و انجام هرگونه حرکت، درد افراد در معرض ابتلا به این بیماری به مدت چندین ماه افزایش می یابد. در زمان پیشرفت این وضعیت، درد و اختلالات دیسک داخلی در پایین کمر، وهمچنین درناحیه سرین بیشتر می شود. افراد با بی ثباتی حرکتی بخش های مختلف کمر، ودیگر اندام های تحتانی بدن، درد بیشتری را متحمل می شوند.

این درد با حرکت های موضعی و مراقبت های فردی در خانه نیز رو به بهبود می رود. اکثر افرادی که از درد ناحیه کمر رنج می برند، با مراقبت های خانگی درد را کاهش داده، و در صورت مقطعی بودن درد از مسکن ها استفاده می کنند. در صورت عدم بهبودی با درمان های خانگی و مراقبت های اولیه فردی، می توان از دیگر مراقبت های دارویی استفاده کرد.

بیرون زدن دیسک کمر

برخی افراد گمان بر این دارند زمانی که کمر درد دارند حتما دچار حالتی که به عنوان دیسک کمر شناخته شده یعنی از نظر علمی دچار بیرون زدگی دیسک شده اند، در حالی که این تفکر اشتباه عامه مردم می باشد و فقط کمتر از ده درصد مواردی که دچار درد کمر می شود ممکن است منجر به دیسک کمر گردد.

علت بیرون زدگی دیسک در کمر

علت اینکه چرا دیسک کمر بیرون می زند، مانند بسیاری از بیماری ها ومشکلات دیگر، مشخص نمی باشد ومی توان گفت علل قطعی برای این مشکل هنوز پیدا نشده است، اما فاکتورهایی هستند که احتمال بروز دیسک کمر را در فرد بیشتر می نمایند مانند:

 • چاقی
 • بروز دیابت
 • کم تحرکی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • قرار گرفتن در وضعیت های بعد مثل گرفتن پنچری یا خانه تکانی های شدید

همچنین افرادی که سیگار می کشند به دلیل اینکه جدار دیسکشان ضعیف می شود مسلم است که درمعرض بیشتر ابتلا به دیسک کمر هستند.

پیشگیری از بروز دیسک کمر

نکته مهم این است که اگر این حالات برایمان پیش آمد باید چکار کنیم؟ فرض اول بر این است که فرد مورد نظر بسیار مسن یا بسیار جوان نمی باشد یعنی دارای سن بین 20 تا 50 سال است، این دسته از افراد اگر دچار همچین علائمی که درد کمر به اندام تحتانی ارجاع پیدا کند، شدند؛ با داشتن استراحت بیشتر ومصرف میزان کمی مسکن در اکثر موارد با مراقبت ها و استراحت درد بهبود می یابد. اما اگر درد همچنان ادامه پیدا کرد و فرد علائم زیر را مشاهده نمود حتما به پزشک متخصص مراجعه نماید تا مشکل وی مورد بررسی و درمان قرار گیرد:

 • درد به طور ادامه دار شدت پیدا نماید.
 • فرد دچار مشکلات ادراری گردد.
 • فرد در قسمت هایی از کمر یا پا دچار بی حسی شود
 • قدرت فرد در قسمتی از عضله خاصی از اندام تحتانی کاسته شود مثلا مچ پا به راحتی بالا نمی آید یا انگشت شست پا خوب تکان نمی خورد

در این موارد پزشک درخواست عکس و ام آر آی می کند و در نهایت نوع درمان مشخص می گردد. اگر سن فرد بالاتر از 50 سال و زیر 20 سال باشد بهتر است که لازم است سریعا به پزشک مراجعه نماید. کمر درد در سنین زیر 20 سال معمول نیست واحتیاج به پیگیری سریع دارد. در این موارد پزشک پس از تشخیص، براساس نوع آسیبی که بیمار دیده است، چند حالت را در نظر می گیرد یعنی ممکن است استراحت با داروهای مسکن و یا فیزیوتراپی و آب درمانی تجویز می نماید و نهایتا ممکن است تشخیص دهد که بیمار نیاز به جراحی دارید.

درمان های دارویی کدامند؟

با اتخاذ شیوه درمان دارویی فرد ملزم به رعایت برنامه های منظم، مانند درمان های موضعی اندام و داروهای تجویزی می باشد. دیگر علل بروز دیسک کمر را می توان با داروهای قوی تر نیز درمان کرد.

درمان دیسک کمر

داروهای تجویزی

بهتر است در این رابطه طبق نظر پزشک دارو مصرف کنید . پیروی از تجویزات پزشک به روند  بهبودی کمک می کند.

درمان با جراحی

افرادی که با داروهای تجویزی درمان نمی شوند، باید تحت عمل جراحی گیرند تا درد ناحیه مورد نظر بطرف شود. موارد مهم در جراحی دیسک کمر عبارتند از: کم کردن فشاربر ناحیه آسیب دیده، جراحی کمر و یا استفاده از دیسک کمر. کم کردن فشار در ناحیه کمر، شامل برداشتن بخشی از استخوان ستون فقرات بوده، که به منظور کاهش فشار و درد، فضای کافی برای سهولت در حرکت عضلات و اعصاب دیگر را فراهم می آورد.

یکی دیگر از راه های درمان دیسک کمر ، استفاده از دیسک مصنوعی می باشد. با استفاده از این روش استخوان و دیسک مصنوعی در محل مورد نظر قرار داده می شود. مزیت این روش بهبود حرکت بیمار با انجام عمل جراحی است. این روش تنها در مورد بیماری دیسک انجام می شود. اختلال در عملکرد دیسک کمر، پس از عمل جراحی نیاز به 6 هفته مراقبت و درمان مداوم دارد.

سه نوع جراحی دیسک کمر عبارت است از:

 • جراحی دیسکتومی
 • جوش دادن مهره ها
 • تزریق چیموپاپین

انواع روش های جراحی عبارتند از:

 • یکی از روشهای رایج درمان دیسک کمر، میتوان به این روش جراحی اشاره نمود که کمر باز می گردد و مقداری از استخوان ها وعضلات کنار زده شده، دیسک رویت شده و خارج می گردد.
 • یکی دیگر از روش های جدید جراحی اندوسکوپی، به این صورت می باشد پزشک یک دوربین مخصوص را اغلب با استفاده از بی حسی موضعی وارد ستون فقرات نموده و دیسک رویت شده و و از آن ناحیه برداشته می شود.
 • روشی دیگر در جراحی و درمان دیسک کمر وجود دارد بنام جراحی با لیزر، در این روش پزشک، سوزنی را داخل فضای دیسک می نماید و با استفاده از دستگاه لیزر دیسک را از بین می برد.
 • روش تزریق اوزون؛روشی است که پزشک متخصص با استفاده از یک گاز مخصوص که خاصیت رسانایی دارد اقدام به برداشتن دیسک می نماید.
 • یکی دیگر از جراحی هایی که ممکن است توسط پزشک توصیه گردد عمل جراحی سنگینی می باشد که در این روش علاوه بر اینکه بیمار جراحی می گردد ، وسیله ای مثل پیچ یا دیسک های مصنوعی نیزدر ناحیه مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان های دیگر

بسیاری از افراد می توانند با برنامه های منظم از درمان های موضعی نیز استفاده کنند، که باعث استحکام و قدرت عضلات و ماهیچه کمرمی شود.

فیزیوتراپی، یکی دیگر از راه های درمان دیسک کمر است که شامل ماساژ درمانی، گرم کردن موضع، تحریک الکترونیکی ماهیچه ها، ليزرتراپى ، تكارتراپى ،درمان  توسط دستگاه اولتراسوند و آب درمانی می شود.

مراقبت های بیماری دیسک کمر

جهت مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر، از خم شدن پرهیز کرده و برای چند روز استراحت مطلق داشته باشید. برای گرفتن نتایج مطلوب، از خم کردن زانوها اجتناب کرده و بر پهلوها بخوابید. با گذاشتن یک بالشت نرم بین زانواها درد و فشار بر روی ستون فقرات و عضله های هم جوار، کمتر می شود. پس از جراحی دیسک کمر، ناحیه مورد نظر را 20 تا 30 دقیقه و به مدت 2 ساعت روزانه گرم نگه دارید،لازم به ذکر است که  گرما باید خشك باشد نه مرطوب  زیرا می تواند خطر عفونت را افزایش دهد ،در صورتی که مشکوک به بروز عفونت باشد ،حتما باید گرما درمانی قطع شود .

در صورت مشاهده علائم زیر به بهترین مرکز فیزیوتراپی  مربوطه مراجعه شود:

 • هنگامی که قادر به کنترل روده و مثانه خود نیستید
 • عدم توانایی حرکت پاها
 • احساس بی حسی و ضعف در کشاله ران

در صورت مشاهده علائم زیر با متخصص ارتوپد  تماس بگیرید:

 • بی حسی و عدم تحرک پاها
 • احساس درد خفیف در ناحیه کمر
 • به زحمت تکان دادن پا
 • عدم کنترل مثانه و روده
 • تشدید درد حتی پس از استفاده منظم داروها

144 thoughts on “درمان دیسک کمر

 1. Vintagezbh - جولای 14, 2021 در 7:14 ق.ظ

  handwritten by the author.

  پاسخ
 2. Superchipscdh - اکتبر 2, 2021 در 2:04 ق.ظ

  (palimpsests). In the XIII-XV centuries in

  پاسخ
 3. Rachiobgj - اکتبر 3, 2021 در 1:39 ب.ظ

  Testaru. Best known

  پاسخ
 4. iAquaLinkjda - اکتبر 4, 2021 در 1:45 ق.ظ

  handwritten books were made,

  پاسخ
 5. Seriesjrz - اکتبر 4, 2021 در 5:29 ق.ظ

  then only a few have reached us

  پاسخ
 6. Sandergyi - اکتبر 4, 2021 در 6:23 ق.ظ

  European glory, and even after

  پاسخ
 7. Extractionsay - اکتبر 4, 2021 در 2:30 ب.ظ

  Duke de Montosier

  پاسخ
 8. Foamgke - اکتبر 5, 2021 در 6:10 ق.ظ

  secular brotherhoods of scribes.

  پاسخ
 9. Fenderdwx - اکتبر 6, 2021 در 3:23 ق.ظ

  drafts of literary works

  پاسخ
 10. Candybpk - اکتبر 6, 2021 در 2:56 ب.ظ

  (palimpsests). In the XIII-XV centuries in

  پاسخ
 11. Flukefhc - اکتبر 11, 2021 در 3:12 ق.ظ

  55 thousand Greek, 30 thousand Armenian

  پاسخ
 12. Dormaniyf - اکتبر 11, 2021 در 2:22 ب.ظ

  multiplies (see also article

  پاسخ
 13. RainMachinezwr - اکتبر 11, 2021 در 6:22 ب.ظ

  By the end of the 15th century, 35

  پاسخ
 14. Flashpaqvmg - اکتبر 13, 2021 در 4:29 ب.ظ

  scroll. Go to Code Form

  پاسخ
 15. Clamcasebgu - اکتبر 13, 2021 در 10:39 ب.ظ

  and 12 thousand Georgian manuscripts

  پاسخ
 16. Holographicnqc - اکتبر 14, 2021 در 9:49 ق.ظ

  European glory, and even after

  پاسخ
 17. Nespressobry - اکتبر 15, 2021 در 6:25 ق.ظ

  or their samples written

  پاسخ
 18. Infraredace - اکتبر 17, 2021 در 1:31 ب.ظ

  consists of the book itself

  پاسخ
 19. Marshalllbn - اکتبر 19, 2021 در 2:34 ب.ظ

  among them acquired “Moral

  پاسخ
 20. Holographicucn - اکتبر 20, 2021 در 6:30 ب.ظ

  The most common form

  پاسخ
 21. Documentggc - اکتبر 21, 2021 در 12:04 ق.ظ

  At the same time, many antique

  پاسخ
 22. Juiceraua - اکتبر 21, 2021 در 8:29 ق.ظ

  only a few survived.

  پاسخ
 23. Irrigationxdd - اکتبر 22, 2021 در 9:34 ب.ظ

  consists of the book itself

  پاسخ
 24. CHIRPtls - اکتبر 22, 2021 در 10:45 ب.ظ

  Of his works, he is especially famous

  پاسخ
 25. Flashpaqjmh - اکتبر 23, 2021 در 9:26 ب.ظ

  so expensive material

  پاسخ
 26. Testerjdk - اکتبر 24, 2021 در 10:00 ق.ظ

  elements (case, binding).

  پاسخ
 27. Bluetoothoqr - اکتبر 25, 2021 در 11:21 ق.ظ

  new texts were rewritten

  پاسخ
 28. Keypadaoac - اکتبر 26, 2021 در 4:59 ق.ظ

  ancient and medieval Latin,

  پاسخ
 29. Plasticwmy - اکتبر 26, 2021 در 11:30 ب.ظ

  handwritten by the author.

  پاسخ
 30. KitchenAidgqa - اکتبر 28, 2021 در 6:49 ق.ظ

  new texts were rewritten

  پاسخ
 31. CHIRPkhc - اکتبر 30, 2021 در 7:31 ب.ظ

  collection of poems composed

  پاسخ
 32. Irrigationmsm - اکتبر 30, 2021 در 8:49 ب.ظ

  only a few survived.

  پاسخ
 33. Holographicmvp - اکتبر 30, 2021 در 9:24 ب.ظ

  book about the chess of love “, created by

  پاسخ
 34. Arnottxng - اکتبر 31, 2021 در 12:06 ب.ظ

  reproduced by hand, in contrast

  پاسخ
 35. Foamvsp - نوامبر 2, 2021 در 3:46 ق.ظ

  new texts were rewritten

  پاسخ
 36. Epiphonemwq - نوامبر 4, 2021 در 10:47 ق.ظ

  the best poets of his era and

  پاسخ
 37. Premiumtox - نوامبر 4, 2021 در 6:33 ب.ظ

  scroll. Go to Code Form

  پاسخ
 38. Pouringqqx - نوامبر 6, 2021 در 2:39 ب.ظ

  From many manuscripts of Antiquity

  پاسخ
 39. Premiumpup - نوامبر 8, 2021 در 10:37 ب.ظ

  … As a rule, the manuscript is called

  پاسخ
 40. Leupoldaje - نوامبر 9, 2021 در 6:19 ب.ظ

  scroll. Go to Code Form

  پاسخ
 41. Pouringkdy - نوامبر 10, 2021 در 3:34 ق.ظ

  55 thousand Greek, 30 thousand Armenian

  پاسخ
 42. Pouringycj - نوامبر 10, 2021 در 7:28 ق.ظ

  Manuscript is a collective name for texts

  پاسخ
 43. Artisanrfd - نوامبر 10, 2021 در 12:19 ب.ظ

  The most common form

  پاسخ
 44. Securityjtd - نوامبر 13, 2021 در 1:25 ق.ظ

  which is carried out by the printing

  پاسخ
 45. Businessrez - نوامبر 13, 2021 در 11:03 ب.ظ

  and was erased, and on cleaned

  پاسخ
 46. Marshallszb - نوامبر 14, 2021 در 6:05 ق.ظ

  … As a rule, the manuscript is called

  پاسخ
 47. Incipiotjt - نوامبر 21, 2021 در 8:57 ق.ظ

  only a few survived.

  پاسخ
 48. Scannerfgl - نوامبر 21, 2021 در 9:46 ق.ظ

  European glory, and even after

  پاسخ
 49. Incipiozqa - نوامبر 28, 2021 در 5:32 ب.ظ

  mostly in monasteries.

  پاسخ
 50. Minelabdqy - دسامبر 2, 2021 در 5:17 ب.ظ

  written on the parchment was scratched out

  پاسخ
 51. Independentaex - دسامبر 4, 2021 در 9:20 ب.ظ

  (palimpsests). In the XIII-XV centuries in

  پاسخ
 52. Fenderxdz - دسامبر 4, 2021 در 11:58 ب.ظ

  Europe, and in Ancient Russia

  پاسخ
 53. Visionluv - دسامبر 5, 2021 در 2:02 ق.ظ

  The most common form

  پاسخ
 54. Airbladecbd - دسامبر 5, 2021 در 11:42 ق.ظ

  the spread of parchment.

  پاسخ
 55. Airbladeqeq - دسامبر 10, 2021 در 1:54 ب.ظ

  European glory, and even after

  پاسخ
 56. Generationiyr - دسامبر 12, 2021 در 5:37 ق.ظ

  handwritten by the author.

  پاسخ
 57. Glassqyq - دسامبر 15, 2021 در 10:50 ق.ظ

  Western Europe also formed

  پاسخ
 58. Augustbyf - دسامبر 20, 2021 در 12:12 ق.ظ

  bride, Julie d’Angenne.

  پاسخ
 59. Professionaluik - دسامبر 22, 2021 در 7:11 ق.ظ

  Middle Ages as in Western

  پاسخ
 60. KitchenAidbcb - دسامبر 25, 2021 در 10:47 ق.ظ

  way. Handwritten book

  پاسخ
 61. Flashpaqcro - دسامبر 28, 2021 در 4:45 ب.ظ

  number of surviving European

  پاسخ
 62. Linksysvit - دسامبر 29, 2021 در 8:52 ب.ظ

  and 12 thousand Georgian manuscripts

  پاسخ
 63. Wirelessaop - دسامبر 31, 2021 در 3:23 ب.ظ

  commonly associated with

  پاسخ
 64. Glasspnt - ژانویه 3, 2022 در 4:08 ب.ظ

  … As a rule, the manuscript is called

  پاسخ
 65. Lavy - ژانویه 5, 2022 در 11:16 ب.ظ

  Таможенное оформление во Владивостоке компания ООО “ВЭД ЛАЙН” https://ved-line.ru

  پاسخ
 66. Garminzxpq - ژانویه 6, 2022 در 12:19 ق.ظ

  Of his works, he is especially famous

  پاسخ
 67. Stanmoreygp - ژانویه 6, 2022 در 12:39 ق.ظ

  multiplies (see also article

  پاسخ
 68. Dysongpl - ژانویه 7, 2022 در 10:27 ب.ظ

  new texts were rewritten

  پاسخ
 69. Seriessnc - ژانویه 9, 2022 در 11:59 ب.ظ

  way. Handwritten book

  پاسخ
 70. Broncoksj - ژانویه 10, 2022 در 10:01 ق.ظ

  drafts of literary works

  پاسخ
 71. Superchipsnsl - ژانویه 11, 2022 در 10:29 ق.ظ

  Century to a kind of destruction:

  پاسخ
 72. iAquaLinkwxg - ژانویه 15, 2022 در 4:31 ق.ظ

  secular brotherhoods of scribes.

  پاسخ
 73. Telecasterfzg - ژانویه 15, 2022 در 9:31 ب.ظ

  handwritten books were made,

  پاسخ
 74. Amazonnnvat - ژانویه 22, 2022 در 5:19 ق.ظ

  Middle Ages as in Western

  پاسخ
 75. Marshallmhr - ژانویه 22, 2022 در 5:20 ق.ظ

  Preserved about 300 thousand.

  پاسخ
 76. Incipioklj - ژانویه 29, 2022 در 2:20 ب.ظ

  “Julia’s Garland” (fr. Guirlande de Julie)

  پاسخ
 77. Weaponwdz - فوریه 8, 2022 در 5:06 ق.ظ

  from lat. manus – “hand” and scribo – “I write”) ]

  پاسخ
 78. Batteriessij - فوریه 11, 2022 در 4:37 ب.ظ

  Of his works, he is especially famous

  پاسخ
 79. Plasticdgs - فوریه 19, 2022 در 2:36 ب.ظ

  mostly in monasteries.

  پاسخ
 80. Weaponikk - فوریه 20, 2022 در 12:29 ب.ظ

  drafts of literary works

  پاسخ
 81. Interfaceogc - فوریه 25, 2022 در 4:29 ق.ظ

  bride, Julie d’Angenne.

  پاسخ
 82. CHIRPmbi - مارس 3, 2022 در 2:10 ب.ظ

  drafts of literary works

  پاسخ
 83. RainMachinepko - مارس 3, 2022 در 7:09 ب.ظ

  so expensive material

  پاسخ
 84. hichaelmib - مارس 4, 2022 در 9:56 ق.ظ

  https://zwebspace.ru
  SeO портал. Обучающие материалы по сео, полезные статьи, скрипты и мноое другое.
  Возможность получения бесплатных обратных ссылок и премиум расскрутки сайтов.

  پاسخ
 85. Flukeoxa - مارس 4, 2022 در 10:18 ب.ظ

  for Countess Louise of Savoy

  پاسخ
 86. Annavok - مارس 5, 2022 در 4:06 ب.ظ

  Нellо all, guysǃ I knоw, mу mеssаgе may bе too sрecіfіс,
  Βut my ѕіstеr fоund nіce man hеrе аnd tһеу mаrrіеd, so how аbоut me?ǃ 🙂
  Ι аm 24 уеаrs оld, Αnnа, from Rоmanіa, knоw English and Russian languagеѕ also
  Αnd… Ι һаvе spеcіfic dіsеaѕе, named nуmрһomаnіа. Ԝho know what iѕ tһіѕ, саn understаnd me (better tо sау it іmmedіatеlу)
  Аh yeѕ, Ι сооk verу tasty! аnd Ι lоve not onlу cook ;))
  Im rеal gіrl, not рroѕtitute, and lоokіng for serious аnd һot relatiоnsһіp…
  Αnywау, уou саn fіnd my рrоfіle hеrе: #lіnk

  پاسخ
 87. Feederqad - مارس 8, 2022 در 9:52 ب.ظ

  then only a few have reached us

  پاسخ
 88. Portablezby - مارس 9, 2022 در 2:53 ق.ظ

  multiplies (see also article

  پاسخ
 89. KitchenAidosl - مارس 12, 2022 در 10:26 ق.ظ

  and 12 thousand Georgian manuscripts

  پاسخ
 90. Visionrhn - مارس 16, 2022 در 7:44 ق.ظ

  ancient and medieval Latin,

  پاسخ
 91. Keypadaqww - مارس 23, 2022 در 9:18 ب.ظ

  Testaru. Best known

  پاسخ
 92. Foamrfo - مارس 24, 2022 در 1:29 ق.ظ

  manuscripts significantly

  پاسخ
 93. Marshallcar - مارس 27, 2022 در 9:22 ب.ظ

  Western Europe also formed

  پاسخ
 94. Guede - آوریل 6, 2022 در 4:08 ب.ظ

  Таможенная компания «ВЭД ЛАЙН» — является независимым поставщиком товаров из Китайской Народной Республики и транспортных услуг с глобальной сетью грузовых представителей к тому же широкими преимуществами хранения, фрахтования, таможенного декларирования https://ved-line.ru приоритетом работы согласно условью поставки и договору комиссии в сопровождении внешнеторговой сделки с клиентами и обратной логистики. На современном этапе мы представляем нашим партнерам системную коммуникацию в торговой логистике, что способствует им отправляться на современные рынки, расширять бизнес и развиваться быстрее.

  پاسخ
 95. KevinJap - می 20, 2022 در 5:20 ب.ظ

  https://www.vykupspb.ru/ – Срочный выкуп битых машин марки Morgan модели Fiero, 2021 года выпуска, тип кузова седан-хардтоп с объемом двигателя 5965 коробка передач механическая в Петербурге.

  پاسخ
 96. Dysonijl - ژوئن 21, 2022 در 8:19 ق.ظ

  and was erased, and on cleaned

  پاسخ
 97. Universalfmk - ژوئن 21, 2022 در 12:15 ب.ظ

  Duke de Montosier

  پاسخ
 98. Holographicmxd - ژوئن 21, 2022 در 1:46 ب.ظ

  manuscripts significantly

  پاسخ
 99. Haywardrvu - ژوئن 21, 2022 در 3:07 ب.ظ

  Duke de Montosier

  پاسخ
 100. Wirelessklj - ژوئن 21, 2022 در 4:07 ب.ظ

  among them acquired “Moral

  پاسخ
 101. Cutterboa - ژوئن 21, 2022 در 4:29 ب.ظ

  Since manuscripts are subject to deterioration

  پاسخ
 102. Blenderecf - ژوئن 21, 2022 در 10:38 ب.ظ

  Preserved about 300 thousand.

  پاسخ
 103. Testerffy - ژوئن 22, 2022 در 3:25 ق.ظ

  from lat. manus – “hand” and scribo – “I write”) ]

  پاسخ
 104. Plasticmok - ژوئن 22, 2022 در 4:08 ق.ظ

  (palimpsests). In the XIII-XV centuries in

  پاسخ
 105. Bluetoothjdv - ژوئن 22, 2022 در 1:57 ب.ظ

  or their samples written

  پاسخ
 106. Garminzipf - ژوئن 23, 2022 در 8:22 ب.ظ

  from lat. manus – “hand” and scribo – “I write”) ]

  پاسخ
 107. Sightpme - ژوئن 23, 2022 در 9:31 ب.ظ

  bride, Julie d’Angenne.

  پاسخ
 108. Extractiongsk - ژوئن 24, 2022 در 1:59 ق.ظ

  monuments related to deep

  پاسخ
 109. Extractiongfr - ژوئن 24, 2022 در 2:19 ق.ظ

  consists of the book itself

  پاسخ
 110. Scannerrec - ژوئن 24, 2022 در 7:19 ق.ظ

  term manuscript (late lat.manuscriptum,

  پاسخ
 111. Wirelesskds - ژوئن 24, 2022 در 8:37 ق.ظ

  Europe, and in Ancient Russia

  پاسخ
 112. CHIRPufr - ژوئن 24, 2022 در 9:00 ق.ظ

  and 12 thousand Georgian manuscripts

  پاسخ
 113. Cutterjgb - ژوئن 24, 2022 در 9:24 ق.ظ

  , text and illustrations to which

  پاسخ
 114. BlackVuetdi - ژوئن 24, 2022 در 9:32 ق.ظ

  mostly in monasteries.

  پاسخ
 115. Batteryyve - ژوئن 24, 2022 در 11:02 ق.ظ

  manuscripts significantly

  پاسخ
 116. RainMachinecsz - ژوئن 24, 2022 در 2:20 ب.ظ

  manuscripts underwent in the Middle

  پاسخ
 117. Augustalu - ژوئن 24, 2022 در 3:10 ب.ظ

  consists of the book itself

  پاسخ
 118. iAquaLinkmtu - ژوئن 24, 2022 در 4:07 ب.ظ

  Testaru. Best known

  پاسخ
 119. Amazonnnuzg - ژوئن 24, 2022 در 5:26 ب.ظ

  or their samples written

  پاسخ
 120. Juicerxnq - ژوئن 26, 2022 در 3:42 ب.ظ

  consists of the book itself

  پاسخ
 121. Squierzkn - ژوئن 26, 2022 در 3:51 ب.ظ

  From many manuscripts of Antiquity

  پاسخ
 122. Fenderorh - ژوئن 26, 2022 در 4:13 ب.ظ

  “Julia’s Garland” (fr. Guirlande de Julie)

  پاسخ
 123. Independentbhw - ژوئن 27, 2022 در 4:16 ق.ظ

  only a few survived.

  پاسخ
 124. Furriondws - ژوئن 27, 2022 در 4:52 ق.ظ

  then only a few have reached us

  پاسخ
 125. Visionarm - ژوئن 27, 2022 در 7:56 ق.ظ

  A handwritten book is a book

  پاسخ
 126. Scannerbgo - ژوئن 27, 2022 در 12:27 ب.ظ

  book about the chess of love “, created by

  پاسخ
 127. Vintagetlb - ژوئن 27, 2022 در 9:30 ب.ظ

  among them acquired “Moral

  پاسخ
 128. Annotationssfr - ژوئن 27, 2022 در 10:20 ب.ظ

  the spread of parchment.

  پاسخ
 129. Seriesixz - ژوئن 28, 2022 در 7:46 ق.ظ

  European glory, and even after

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button