دردهای عضلانی در طول قرنطینه

دردهای عضلانی در طول قرنطینه

بهترین راه کار برای کنترل دردهای عضلانی در طول قرنطینه چیست ؟ اضافه وزن در طول قرنطینه تا چه حد بر درد های عضلانی تاثیر دارد ؟
بیشتر مراجعه کنندگان به کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت، مشکلاتی که دارند از زاویه ستون فقرات است و از ناحیه گردن و کمر است ، که این روز ها بیشتر هم شده، زیرا با توجه به اینکه بیشتر افراد در خانه به سر می برند و استفاده از موبایل، لپتاپ و… به مراتب در آن ها بیشتر شده است .
همین بی توجهی به زوایای نشستن و نشستن در یک پوزیشن در زمان طولانی مدت همگی می تواند باعث گردن درد و کمر درد شود . اما علاوه بر این، قشر عظیمی از بیماران، با مشکلات مربوط به زانو مراجعه می کنند .

انواع آسیب های زانو

این افراد اغلب در نواحی مختلف زانو دچار آسیب شده اند که خود این افراد را می توان در چند دسته تقسیم بندی کرد، متاسفانه این درد در خیلی از افراد جوان هم دیده می شود و صرفا در افراد مسن دیده نمی شود، برخی از آسیب های زانو هستند که بر اثر تروما به وجود می آید، یعنی فرد در حال ورزش کردن دچار آسیب شده است و یا در حال راه رفتن آسیب می بیند. دسته دیگر آسیب های ورزشی هستند که به دلیل تخریب زانو رخ داده می شوند، شاید همه اینگونه تصور کنند که آرتروز زانو مختص افراد مسن است، اما باید گفت آرتروز زانو به سن خیلی پایین رسیده حتی در افراد 30 سال هم که بیشتر به دلیل اضافه وزن است، آرتروز زانو دیده می شود. وزن بیش از اندازه سنگین، در مدت زمان طولانی بر زانو ها باعث تخریب مفاصل شده است و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد، اما از آنجا که این جراحی در سن 30 سالگی انجام نمی شود فرد باید سال ها با این درد کنار بیاید تا در آینده جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهد .

دردهای عضلانی در طول قرنطینه
دردهای عضلانی در طول قرنطینه

اضافه وزن و درد زانو

متاسفانه اضافه وزن های شدید یکی از دغدغه های اصلی افراد به خصوص در خانم ها است و از آنجا که فعالیت ها در خارج از منزل به نسبت کمتر شده است، افراد بیشتر درگیر با اضافه وزن خواهند بود زیرا اکثر افراد به صورت قرنطینه در منزل هستند، فعالیت ها کم شده و برنامه غذایی و خواب نامنظم شده است که همه می تواند در افزایش وزن بدن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد .
متاسفانه اکثر افراد بعد از بروز درد، به فکر درمان هستند .یکی از عضلات بسیار مهم و تاثیر گذار در عملکرد زانو، عضله چهار سر ران است که فوق العاده بر ثبات زانو تاثیر می گذارد، در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت در بیمارانی که مشکل زانو دارند، تاکید اصلی بر تقویت عضله چهار سر ران است .
از مشکلات رایج دیگر زانو، آسیب مینیسک است. افرادی که دچار آسیب مینیسک زانو می شوند خیلی اوقات دچار بی ثباتی زانو می شوند که حالت خالی کردن زانو را تجربه می کنند، تقویت این عضله به این افراد بسیار کمک می کند و فشاری که بر مفصل زانو متحمل می شود را دفع می کند .
گروه عضلاتی که به مفصل زانو متصل هستند، مثل همسترینگ، عضلات پشت ران، عضلات ساق پا در ثبات زانو نقش اصلی را دارند .

خالی کردن زانو

از مشکلات شایع زانو، آسیب به رباط است . در افراد ورزشکار معمولا رباط صليبى است . در خیلی از افراد دیده می شود که همزمان مشکلACL و PCL است ، یعنی هر دو رباط آسیب دیده است که این آسیب دیدگی خود انواع مختلفی دارد و ممکن است به صورت پارگی باشد ، خود این به سه درجه تقسیم بندی می شود، درجه 1 ، 2 و 3 در پارگی های درجه 3 معمولا در فیلد جراحی قرار می گیرند، مخصوصا اگر فرد جوان باشد و سطح فعالیت زیادی داشته باشد ولی پارگی های رباط درجه 1 و 2 در حد بالایی با فیزیوتراپی و تقویت عضلات قابل درمان است.

تشخیص با بررسی تاریخچه کامل و معاینه بدنی آغاز می شود. هنگامی که به کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت مراجعه می کنید، در مورد علائم و چگونگی تأثیر مشکل شما بر فعالیتهای روزانه سؤال پرسیده می شود .شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

اهمیت کاهش وزن در کنترل درد های زانو

درصد زیادی از بیماران که مشکل اضافه وزن دارند، توام با آن درد زانو هم دارند و یکی از عواملی که باعث مشکل در این افراد شده است اضافه وزن است .
اما در مقابل هم افرادی هستند که با مشکل زانو درد به کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت مراجعه می کنند اما نه تنها اضافه وزن ندارند بلکه وزن آن ها کمتر از حالت طبیعی است . در این دسته از افراد مشکل در کمبود عضلات است . حتی در افراد که اضافه وزن زیادی دارند، منظور تنها کاهش وزن و حذف چربی نیست، باید این افراد در کنار کاهش وزن عضله سازی نیز داشته باشند، اما فردی که دچار آسیب زانو است آیا می توان عضله سازی را انجام دهند ؟

فرایند عضله سازی با فیزیوتراپی

این کار در کلینیک فیزیوتراپی به دو صورت انجام می شود، اول اینکه با دستگاه های فیزیوتراپی عمل عضله سازی برای بیمار انجام می شود، با استفاده از جریان های استفاده شده عمل انقباض و عضله سازی انجام می شود .
روش دوم انجام تمرینات است یعنی فرآیند عضله سازی با تمرینات ایزومتری انجام می شود . در صورتی که بیمار این توانایی را داشته باشد که با وزنه این تمرینات را انجام دهد به تقویت عضلات کمک بیشتری می کند .
در اخر هم می توان از ترکیب این دو روش با هم استفاده کرد ، یعنی بیمار از جریان انقباضی استفاده می کند و همراه با آن به بیمار توضیح داده می شود که بعد از وارد شدن جریان تمرینات ایزومتری انجام شود . این کار باعث می شود که هم خود جریان عمل عضله سازی را انجام دهد و هم تمرینات به این فرایند انقباض وعضله سازی کمک کنند .

پاسخ

Call Now Button