حرکات اصلاحی در کودکان

سلامت فیزیکی و جسمانی کودکان از مسائل بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. کنترل رشد، سلامت و تکامل طبیعی بدن کودکان باید زیر نظر متخصصان بهداشتی باشد. کودکان از لحاظ بدنی شرایط ویژه ای دارند، به همین خاطر تکامل ابتدایی سیستم های مختلف در بدنشان نسبت به بیماری ها و عوامل محیطی حساس تر است. در این مقاله می خواهیم راجب حرکات اصلاحی کودکان بیشتر بخوانیم.

تعریف حرکات اصلاحی در کودکان

حرکات اصلاحی به منظور انجام فعالیت هایی است که برای ضعف های جسمانی و عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشکلاتی مانند صافی کف پا، انحراف مچ پا، انحراف زانو، انحراف لگن، انحراف ستون فقرات و راه رفتن به صورت تلو تلو وجود دارد که می تواند ظاهر غیرمتعارفی برای کودکان به وجود آورد. مراجعه به بهترین متخصص فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی می تواند این مشکلات را برطرف کند.

آشنایی با حرکات اصلاحی در کودکان و راهکار های درمانی آن ها

به صورت کلی هدف از انجام تمرین های اصلاحی و درمانی پیشگیری از ناهنجاری ها و آسیب های جسمانی و در صورت بروز مشکلات، اصلاح آن است.

در ادامه با درمان برخی از این مشکلات بیشتر آشنا می شویم:

درمان صافی کف پا کودکان

اگر صافی کف پا در کودکان با حرکات اصلاحی و کفی برطرف نشود، عمل جراحی به عنوان آخرین مرحله برای درمان آن پیشنهاد می شود.

درمان صافی کف پا

درمان انحراف زانو در کودکان

درمان این مشکل وابسته به نوع و میزان انحراف زانو است؛ همچنین پزشکان انجام روش های زیر را برای درمان این مشکل پیشنهاد می دهند.

• جراحی

• بریس

• فیزیوتراپی

درمان انحراف زانو در کودکان

درمان انحراف لگن

هنگامی که استخوان یکی از لگن ها در یک سمت بالاتر از دیگری قرار بگیرد، پزشک متخصص برای درمان از روش یومی هو تراپی استفاده می کند.

درمان کجی گردن نوزادان

کجی گردن در نوزدان می تواند بر اثر مشکلات ژنتیکی و یا اصابت ضربه شدید باشد. برای درمان این مشکل می توان یک سری حرکات اصلاحی را انجام داد که عبارتند از:

• تمرینات کششی

• خم کردن به طرفین

• چرخاندن سر

• جایگیری در هنگام بازی

• بازی کردن در حالت خوابیده و شکم

• نحوه خاص در آغوش گرفتن نوزاد

درمان کجی گردن در نوزادان

مزایای حرکات اصلاحی در کودکان

انجام این حرکات مزایای مخصوص خود را دارد که می خواهیم در ادامه به چند نکته مورد مهم آن بپردازیم:

• انجام حرکات اصلاحی می تواند باعث ارتقا عملکرد بدن کودک شود.

• حرکات اصلاحی موجب کاهش درد می شود.

• حرکات اصلاحی می تواند احتمال خطر بروز آسیب ها در ورزش را کاهش دهد.

• حرکات اصلاحی نحوه انجام فعالیت های روزانه را بهبود می بخشد.

چند مورد از حرکات اصلاحی در کودکان

ورزش و بازی می تواند علاوه بر شاد کردن فرزندانتان به سلامت جسمانی آن ها بسیار کمک کند.

راه رفتن خرسی

راه رفتن به صورت خرسی می تواند برای شانه ها و قسمت پشتی بدن کودکان بسیار مناسب باشد. بسیاری از کودکان به این حرکت علاقه دارند. نحوه انجام این روش به این گونه است که ابتدا کودک خم می شود و دستان خود را روی زمین می گذارد؛ در این حالت تمام وزن کودک بر روی پنجه های دست و پا  قرار می گیرد. سپس زانو ها مانند خرس خم و به صورت چهار دست و پا راه می رود.

راه رفتن خرسی

لی لی و جست و خیز

امروزه لی لی به عنوان یکی از اساسی ترین ورزش های کودکان شناخته شده است؛ اما متاسفانه والدین خیلی به اهمیت آن توجه نمی کنند. جالب است بدانید که هماهنگی و حرکات مورد نیاز در لی لی می تواند به خوبی ستون فقرات را برای دویدن و پرش آماده کند.

لی لی و جست و خیز

چمباتمه زدن قورباغه ای

نحوه انجام این حرکت به گونه ای است که کودکان باید مانند قورباغه بر روی پاهای خود بنشینند و نوک انگشتان دست را بین ساق ها روی زمین قرار دهند.

تمرین با مخروط های ورزشی

در هر ورزش یا فعالیت پزشکی ای پا قسمت بسیار مهمی است. مخروط های ورزشی می تواند به کودکان کمک کند تا بیشتر روی بدن و پاهایشان کنترل پیدا کنند. برای انجام این حرکت می توان 5 مخروط را با فواصل منظم روی زمین قرار داد و از کودک خواست از یک سمت بازی را شروع کند و طبق الگوی خاصی از بین این مخروط ها عبور کند. این روش های ورزشی کوتاه مدت موجب تقویت مهارت های کودکان بدون حواس پرتی می شود.

تمرین با مخروط های ورزشی

ستاره دریایی

انجام این حرکت مانند ورزش پروانه است با این تفاوت که کودک پاهایش را بیشتر از عرض شونه باز می کند. نحوه انجام آن به این صورت است که کودک به صورت مستقیم می پرد و هنگامی که در بین زمین و هوا قرار دارد دست و پاهایش را مانند ستاره دریایی باز می کند.

وضعیت درخت

بازی به صورت وضعیت درخت موجب تمرین تمرکز در تعادل و تقویت عضلات مرکزی بدن می شود. همچنین باعث بهبود یافتن حس عمقی بدن هم نیز می شود.

وضعیت درخت

وضعیت قایق

انجام این روش می تواند به استحکام ستون فقرات کمک کند. لازم است بدانید که وضعیت قایق یک نوع ورزش  قدرتی محسوب می شود که به استقامت بدن بسیار کمک می کند.

وضعیت قورباغه

این روش می تواند به تقویت قوزک پا، بهبودی انعطاف پذیری زانوها و کشش ستون فقرات بسیار کمک کند. جالب است بدانید که علاوه بر موارد ذکر شده می تواند به دستگاه گوارش کودکان هم کمک کند.

حرکت جنگجو

هدف از انجام این روش تقویت و کشش پشت و بهبودی تعادل کودکان است. نحوه انجام این روش به گونه ای است که کودک باید در ابتدا بایستد و سعی کند وزن بدن خود را بر روی یک پا قرار دهد؛ سپس به آرامی دست ها و قسمت بالا تنه را به سمت جلو بکشد و پای دیگر را تا جایی که می تواند به سمت بالا بیاورد.

بیماری اسکولیوز و حرکات اصلاحی که برای درمان آن انجام می شود

ستون فقرات هر فرد دارای انحنای طبیعی است. اسکولیوز جزو یکی از شایع ترین بیماری هایی است که بسیار در کودکان مشاهده می شود. به صورت ساده تر می توان گفت که اسکولیوز خمیدگی یک طرفه ستون فقرات است. بیماری اسکولیوز به شکل c و s دیده می شود. اگر در کودکان خود با همچنین مشکلی مواجه شدید حتما به یک متخصص فیزیوتراپی خوب مراجعه کنید. برای تقویت عضلات و وضعیت نشستن حرکات اصلاحی مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد مهم آن می پردازیم:

• کشش همسترینگ

• حرکات کششی

• حرکت آرامش عضلات

• حرکات لگن

• حرکات ستون فقرات

• حرکت تعادلی اسکولیوز

• حرکات پا

• طرز صحیح نشستن

کلام آخر

انجام حرکات اصلاحی در کودکان بسیار قابل اهمیت است زیرا بدن به عنوان سیستمی که بخش های مختلف آن با هم در ارتباط نیستند، از یکدیگر تاثیر نمی گیرند. پس لازم است برای انجام این تمرینات برنامه ای داشته باشیم که همه بخش های بدن را در نظر بگیرد.

One thought on “حرکات اصلاحی در کودکان

  1. Pingback: 3dangling

پاسخ

Call Now Button