هیدروتراپی یا همان آب درمانی یکی دیگر از راه های تسکین درد عضلات است . بیشتر مراجعین فیزیوتراپی همای سلامت در رابطه با تاثیر آب درمانی برای تسکین زانو درد و کمر درد از دکتر کریمی پور سوال می پرسند ، به همین دلیل در ادامه به بررسی تاثیر آب درمانی در بهبود درد عضلات می پردازیم.

آب درمانی در استخر چیست؟

حرکت کردن در آب به دلیل ایجاد غلبه بدن بر مقاومت آب بر بدن ،به خودی خود بدن فرد را به ورزش کردن وا می دارد . ورزش کردن در آب ،شنا کردن نیست . در واقع انجام حرکاتی مانند پیاده روری ،ورزش های بی هوازی (ایروبیک ) و نرمش های معمول در آب می تواند به عنوان تمرینات آب درمانی در نظر گرفته شود . انجام ورزش در آب ، به شرط این که به طور صحیح انجام شود ، برای بدن بسیار مفید و موثر می باشد . این نوع ورزش باعث تقویت قدرت عضلانی ،نیروی استقامتی ،انعطاف پذیری بیشتر بدن و افزایش تعادل می شوند.

آب درمانی

مزایای آب درمانی

مزایای متعدد ورزش کردن در آب باعث می شود که دکتر زهرا کریمی پور این نوع ورزش را در کنار فیزیوتراپی توصیه کنند، دلیل این امر موارد زیر است:

 • از آنجایی که نیروی رانش آب مانند تکیه گاهی برای بدن عمل می کند، زمانی که تا سطح گردن در آب غوطه ور شده اید، آب تقریبا 90 درصد وزن بدن فرد را از بین برده و در نتیجه فشار وزن بر روی مفصل ها و استخوان های بدن شما به میزان چشم گیری کاهش می یابد. در واقع به جای فرود آمدن با تمام وزن بر روی یک زمین محکم، فقط بر روی تقریبا ده درصد از وزن بدن خود ایستاده اید. این خاصیت آب باعث می شود که میزان آسیب هایی که حین ورزش بر بدن وارد می شوند به شدت کاهش یابند.
 • یکی دیگر از خواص آب درمانی کاهش خشکی و تسکین درد مفاصل است . از آنجایی که ورزش کردن و راه رفتن در آب بهتر از ورزش کردن در فضای آزاد است، این نوع ورزش برای کسانی که درد مفاصل دارند، بسیار توصیه می شود.
 • یکی دیگر از خواص غوطه ور شدن در آب ، تسریع جریان خون است که باعث بهبود وضعیت سلامتی قلبی و عروقی می شود.
 • همچنین فشار آب که بر بدن اعمال می شود می تواند آسیب دیدگی و حتی ورم بخش های مختلف بدن را تخفیف دهد.
 • فشاری که آب حین ورزش کردن بر بخش های مختلف بدن مانند مفاصل ، عضلات و اندام های داخلی اعمال می کند مانند ماساژ درمانی عمل نموده و علاوه بر پیشگیری از کوفتگی ،به تمام بدن آرامش می بخشد.

چگونگی راه رفتن صحیح در آب

همانند سایر ورزش ها ،راه رفتن در آب نیز باید به آهستگی آغاز شود . ابتدا حدود پنج دقیقه در آب آرام راه بروید . سپس کم کم سرعت راه رفتن خود را زیاد کنید . چنانچه دچار بیماری تنفسی یا قلبی عروقی هستید ،مراقب باشید که در معرض تغییر ناگهانی دما قرار نگیرید . باید دمای آب دوشی که قبل از استخر می گیرید با دمای آب استخر تقریبا یکسان باشد و کلا خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد . به مرور زمان بهتر است که سرعت راه رفتن خود را در آب افزایش دهید تا جایی که مقاومت آب را در برابر ران های خود احساس کنید ،در این صورت است که از راه رفتن در آب منفعت بیشتری خواهید برد.

چگونه می توانیم از منافع ورزش کردن در آب بهره مند گردیم؟

چهار فاکتور مهم برای هر برنامه ورزشی وجود دارد که در صورت تنظیم کردن برنامه ورزشی خود با این چهار فاکتور می توانید بیشترین استفاده را از ورزش کردن ببرید.

 • دفعات ورزش کردن: انجام حداقل 3-5 مرتبه ورزش در طول هفته می تواند بسیار مفید باشد . هر چند برخی افراد به دفعات بیشتر به ورزش کردن می پردازند.
 • شدت و دفعات حرکات ورزشی: باید حرکات ورزشی در هر جلسه حداقل مطلوبی از شدت و دفعات را داشته باشد، طوری که در جلسات بعد نیز این تعداد و شدت را تکرار نمایید. البته به مرور زمان باید بر تعداد و شدت حرکات ورزشی خود بیافزایید تا سود بیشتری عایدتان گردد.
 • مدت زمان ورزش کردن: مدت زمان 20 تا 60 دقیقه برای ورزش کردن مناسب است. چنانچه می خواهید از مزایای قلبی عروقی ورزش کردن بهره مند شوید باید حدود 20 تا 45 دقیقه ورزش با شدت متوسط را انجام دهید.
 • تنوع در حرکات ورزشی: از آنجایی که هر حرکت ورزشی، یکسری عضلات بدنی را تقویت می کند، باید انواع مختلفی از حرکات ورزشی را انجام دهید تا عضلات مختلف بدن شما تقویت شود.

حرکات آب درمانی

انواع ورزش های در آب عبارتند از:

ورزش در آب

بیشتر بخوانید=> تکار تراپی در فیزیوتراپی

قدم زدن در آب

لازم است به حالت قائم بایستید. یکی از مفاصل زانو به همراه لگن در همان طرف خم کرده و در عین اینکه ساق پا را صاف می نمائید مچ پای خود را به سمت پشت خم کنید و بدین ترتیب روی پاشنه پا بایستید. سپس به سمت جلو با تکیه بر انگشتان پا بلند شوید. این حرکت را توسط پای مقابل نیز انجام داده و بدین وسیله به سمت جلو قدم بردارید.

حرکت مقاومتی جهت خم و باز کردن زانو

یک وسیله جهت ایجاد مقاومت روی مچ پای مورد نظر قرار دهید. در حالی که زانوی همان پا روی پارالل است، ایستاده و بدن خود را بر روی بار عقبی نگه دارید و با حفظ همین حالت، زانوی همان پا را خم و صاف نمایید.

حرکت خم کردن مفصل لگن

از پهلو در کنار استخر قرار بگیرید. پاها را کنار هم قرار داده و در حالی که با دست دیوار را نگه داشته اید به آهستگی پای سمت مقابل را صاف نموده و به سمت جلو بالا بیاورید. توجه داشته باشید که پا فقط از مفصل ران خم شود.

فیزیو تراپی درآب

فیزیوتراپی در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. هدف اصلی فیزیوتراپی برگشت توانایی بیمار و استقامت و قوای زندگی به بیمار می باشد. در کل فیزیوتراپی سعی دارد تا بیمار را در انجام فعالیت های روزمره خود مستقل نماید. فیزیوتراپی در آب یا همان آب درمانی، یکی از روش های فیزیوتراپی می باشد. فیزیوتراپی در آب در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله درمان درد مفاصل، درمان اسپاسم های عضلانی و… استفاده می شود. شایان ذکر است که آب به گونه های مختلف در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد از کمپرس یخ برای کاستن درد و تورم و از آب گرم یا ولرم جهت تسکین درد استفاده می شود. همچنین در برخی موارد بخار آب در فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فیزیوتراپی-در-آب

ممکن است یک فرد بیمار از ضعف عضلانی و یا سایر مشکلات رنج برده و قادر به ایستادن و یا راه رفتن نباشد، در این حالت ایستادن و یا راه رفتن در آب برای بیمار بسیار راحت خواهد بود، چرا که آب قسمت عمده ای از وزن بیمار را حمل می کند. اگر وضع بیمار به گونه ای باشد که توانایی ایستادن در آب را نیز نداشته باشد در این حالت از وسایلی جهت حفظ تعادل بیمار استفاده می شود. پس از اینکه بیمار به تدریج توانست بر پای خود در آب بایستد سعی می شود تا با استفاده از تمرین های مناسب، بیمار را در راه رفتن یاری کنند. پس از حفظ تعادل بیمار و راه رفتن در آب، بیمار تمرین های خود را در آب شروع می نماید تا برای راه رفتن در خارج از آب آمادگی لازم را داشته باشد. فیزیوتراپ حرکات کششی را به بیمار پیشنهاد می کند زیرا که تمرینات کششی در آب می تواند موجب افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفاصل و بافت نرم شود. دقت شود که تمرینات کششی نباید بصورت شدید و مداوم انجام شود .
در مرحله بعدی به تدریج ارتفاع آب کاسته می شود، در نتیجه آب وزن کمتری از بیمار را حمل می نماید. در این مرحله بیمار سعی می کند با استفاده از وسایل ویژه تعادل خود را حفظ نماید و همان تمرین ها را انجام دهد. در نهایت بیمار زیر نظر فیزیوتراپ راه رفتن خارج از آب را آغاز می نماید.
فیزیوتراپی در آب برای کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات نیز استفاده می شود. در این روش آب فشار قوی را به سمت عضله گرفته می شود، این کار باعث شل شدن عضلات می شود. بعد از انجام این کار تمرینات مخصوص گرفتگی عضلات آغاز می شود.

آب درمانی استفاده از آب برای درمان، توانبخشی، ورزش، آرامش و غیره است. خواص منحصر به فرد آب، از جمله کاهش اثرات گرانش، اثرات شناوری، فشار هیدرواستاتیک توسط فیزیوتراپیست همراه با مهارت های تشخیصی، دانش ورزش و سایر تکنیک های درمانی برای بهبود بهبودی و توانبخشی مراجعین با طیف وسیعی از موارد استفاده می شود. شرایط و محیطی منحصر به فرد برای حفظ سلامتی، رفاه و تناسب اندام فراهم می کند.

آب درمانی مزایای زیادی دارد که می تواند درد و تورم را کاهش دهد، عملکرد، قدرت و دامنه حرکت را افزایش دهد. نشان داده شده است که در برخی باعث بهبود خلق و خو و خواب، در برخی دیگر تناسب اندام و کاهش وزن می شود.

آب درمانی به طور سنتی به عنوان فیزیوتراپی در آب دیده می شد. فیزیوتراپیست ها از دانش آناتومی، فیزیولوژی و ورزش و همچنین مهارت ها و تکنیک های خود برای بهبود روند توانبخشی، سلامت و رفاه مراجعین با طیف وسیعی از مشکلات استفاده کردند. این روزها اصطلاح فیزیوتراپی در آب اغلب برای توصیف آنچه فیزیوتراپیست ها در محیط آبی انجام می دهند استفاده می شود.

کلام آخر

در نتیجه می توان گفت استخر و آب درمانی تاثیری بسیار بالایی در بهبود وضعیت شما دارد، اما بهتر است قبل از هر چیز با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید. در مرکز فیزیوتراپی همای سلامت بهترین روش درمان با توجه به شرایط افراد توصیه می شود.

بیشتر بخوانید=> بهترین مرکز فیزیوتراپی

14 thoughts on “آب درمانی چیست و انواع آن

 1. unloasy - اکتبر 25, 2022 در 6:41 ق.ظ

  stromectol price philippines cialis para que es el alendronate sodium The juror told Cooper that Sanford Police Detective Chris Serino made a big impression on her, because he would have been accustomed to dealing with murders and similar cases

  پاسخ
 2. hoandhada - ژانویه 29, 2023 در 1:00 ق.ظ

  Morphologically, cell apoptosis was observed at 24 hours of treatment with Catechins, showing characteristic changes, such as chromatin condensation, nuclear fragmentation, and formation of apoptotic bodies Figure 1C priligy dapoxetine buy Urine studies may include urine sodium or urine urea if the patient has recently taken diuretics, urine creatinine, and urinalysis

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button