کفش پاشنه بلند و کمر درد

کفش پاشنه بلند و کمر درد

هنگام راه رفتن با کفش پاشنه بلند انگشتان در سطح پایین تری از کفش قرار می گیرد، همین امر موجب مایل شدن تمام بدن به سمت جلو خواهد شد. برای حفظ تعادل و عدم میل بدن به سمت جلو فرد مجبور است بدن خود را به سمت عقب بکشد که همین باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی در زانو، لگن و کمر خواهد شد. این وضعیت باعث می شود که فشار زیادی به تمام مفاصل ذکر شده بوجود آید و به مرور زمان باعث خشکی مفصل و آسیب دیدن آن خواهد شد.
بسیاری از اختلالات عضلانی که در هنگام راه رفتن ایجاد می شوند به دلیل استفاده از کفش پاشنه بلند می باشد. کفش پاشنه بلند باعث سختی راه رفتن و سختی حرکت ساق و عضلات پا می شود که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

کفش-پاشنه-بلند-و-کمر-درد
کمر درد

کفش پاشنه بلند باعث می شود که فرد نتواند بصورت طبیعی بایستد، همچنین راه رفتن طبیعی را نیز دچار اختلال می کند. این راه رفتن فشار زیادی را به مچ پا، زانو، قسمت پایین کمر و لگن وارد می نماید.
هنگامی که انسان پا برهنه می ایستد، یک خط عمودی با زاویه 90 درجه ما بین بدن و پاهای وی ایجاد می شود. اما اگر زنی از کفشی با پاشنه 5 سانتی متری استفاده کند، این زاویه به 70 درجه تغییر خواهد کرد، یعنی بدن به اندازه 20 درجه در وضعیت نامناسب قرار دارد. همچنین اگر از کفشی با پاشنه 7 سانتی متری استفاده کند، این زاویه به 55 درجه تغییر خواهد کرد. یعنی 45 درجه به سمت عقب مایل می شود تا از افتادن به سمت جلو جلوگیری کند.
این تغییرات و کشیدن بدن به سمت عقب باعث ایجاد تغییراتی در ستون مهره ها خواهد شد، البته به مچ پا و زانو و لگن نیز آسیب می رساند.
در اثر کشیده شدن بدن به سمت عقب وزن بدن کاملا متوجه کمر خواهد شد، و از آنجایی که ستون فقرات به حالت غیر طبیعی در می آید، کوچکترین فشاری بر کمر باعث کمر درد خواهد شد. عضلات اطراف ستون کمر، نیز کاملا جمع شده تا فشار وارد بر ستون مهره ها را کاهش دهند. در حقیقت بر عضلات اطراف ستون مهره ها نیز به همان اندازه فشار وارد می شود. فشار وارده به عضلات و ستون مهره های کمر به تدریج باعث از بین رفتن و استهلاک (کاسته شدن طول عمر مفید)، و در نتیجه دردهای مزمن کمر خواهد شد. حال تصمیم با خود شماست، آیا استفاده از کفش پاشنه بلند ارزش تحمل این همه آسیب را دارد؟

برخی از خدمات خانم دکتر کریمی پور،  بهترین مرکز فیزوتراپی

فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر

درمان دیسک گردن

درمان آرتروز زانو

فیزیوتراپی در آب

با تشکر، مدیریت سایت دکتر کریمی پور، فیزیوتراپیست خوب در تهران

2 thoughts on “کفش پاشنه بلند و کمر درد

 1. اکرم - سپتامبر 4, 2018 در 10:19 ق.ظ

  سلام دکتر عزیز .دکتر عادت به کفش پاشنه بلند دارم یعنی مممکن هست بعد ها برام مشکل ساز بشه ؟

  پاسخ
  • homa - سپتامبر 5, 2018 در 6:21 ق.ظ

   سلام، اگر در زمان ميهمانى باشه خير ولى اگر روزانه عادت به پوشيدن كفش پاشنه بلند داشته باشيد در درازمدت براتون مشكل ساز خواهد شد

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button