فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

آیا شما هم جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده اید ؟ آیا نیاز به این جراحی دارید ؟ مراقبت های بعد از جراحی تا چه حد در نتیجه جراحی تاثیر گذار است ؟ آیا فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن در نتیجه کار موثر است ؟ اگر شما هم در رابطه با نقش فیزیوتراپی لگن در بهبود دامنه حرکتی بعد از جراحی اطلاعی ندارید ،توصیه می شود مقاله زیر را مطالعه کنید . دکتر کریمی پور در مرکز فیزیوتراپی همای سلامت در این مقاله در رابطه با نقش فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن صحبت می کنند .
در طی جراحی تعویض مفصل لگن ،قسمت هایی از غضروف و استخوان های آسیب دیده از مفصل حذف می شوند و جراح برای جبران این مفاصل از مفصل مصنوعی و یا پروتز استفاده می کند . به طور حتم این جراحی نیاز به مراقب های لازم دارد تا فرد بتواند نتیجه کار را احساس کند . فیزیوتراپی نقش اساسی در مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن دارد .

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

آیا فیزیوتراپی قبل از جراحی هم کمک کننده است ؟

بله . فیزیوتراپیست می تواند قبل از جراحی اطلاعات لازم را در رابطه با نحوه جراحی و مراقبت های لازم آن ارائه دهند . همچنین با آموزش تمرینات ساده به بیمار قبل از جراحی ،در بهینه نگه داشتن وضعیت بدن قبل از جراحی کمک کننده است .
برای آماده‌سازی عمل جراحی، فیزیوتراپیست موارد زیر را آموزش می دهد:
آموزش استفاده از واکر و عصا بعد از جراحی
آموزش حرکات و تمریناتی جهت انعطاف پذیری و تقویت اندام های تحتانی
اجتناب از مواردی که می تواند نتیجه جراحی را با اختلال موجه کند .

دکتر کریمی پور در مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران در مرحله اول علت درد در بیمار را مشخص می کند و متناسب با مشکل فرد بهترین راهکار درمان را پیشنهاد می کنند ،لازم به ذکر است که جلسه اول فیزیوتراپی که به منظور مشاوره انجام می شود در این مرکز رایگان است ،شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

به طور معمول بعد از جراحی فیزیوتراپیست انجام کارهای زیر را برای بیمار منع می کند :

خم کردن بیش از اندازه ران
خم شدن بیش از اندازه به جلو خصوصا در هنگام پوشیدن جوراب و یا کفش
چرخاندن ران جراحی شده به سمت داخل

ممکن است متخصص فیزیوتراپی توصیه‌هایی برای ایجاد تغییرات در خانه را ، به شما آموزش دهد. انجام فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن باعث می‌شود ایمنی و روند بهبودی شما افزایش یابد، مانند افزایش ارتفاع صندلی توالت، استفاده از دستگیره‌ها برای عبور از پله‌ها، استفاده از حفاظ برای تخت، استفاده از صندلی‌های بادی و یا گرفتن میله حمام هنگام دوش گرفتن. توصیه می‌شود که شما این تغییرات را قبل از عمل جراحی انجام دهید، به‌طوری‌که هنگام برگشت به خانه کاملاً آماده‌شده باشید.
جلسات فیزیوتراپی لگن بلافاصله بعد از جراحی و هنگامی که در بخش بستری هستید ،شروع می شود و هنگامی که ترخیص شدید به صورت سرپایی در مرکز فیزیوتراپی ادامه می یابد . فیزیوتراپی شامل آموزش راه رفتن و تمرینات جهت تقویت عضلات و آموزش باید و نباید های ضروری می باشد . بسیار ضروری است که با کمک فیزیوتراپی به اندازه کافی قوی شوید تا نتایج عمل آنچنان که مورد انتظار است به دست آید . در شروع فیزیوتراپی ،از شما خواسته می شود که تمریناتی را برای مفصل لگن خود در حالت دراز کشیده در تخت انجام دهید . شما آموزش خواهید یافت که چگونه با احتیاط رو و لبه تخت بنشینید و چگونه از تخت خارج شوید . لازم است تا در روز عمل و یا یک روز بعد از عمل شروع به راه رفتن کنید . فیزیوتراپیست در ابتدا با کمک واکر یا عصا آموزش های لازم جهت راه رفتن را برایتان بیان می کند و بر حسب اینکه چه مقدار اجازه وزن اندازی روی پای عمل شده را داشته باشید ،به شما نحوه صحیح استفاده از وسایل کمکی راه رفتن را عنوان خواهد کرد . همچنین آموزش هایی نظیر موارد پیاده شدن از ماشین ،بالا پایین رفتن از پله و… در زمانی که در بیمارستان بستری هستید مرور خواهد شد .
همچنین فیزیوتراپیست در مورد نحوه انجام کار های روز مره با شما صحبت خواهد کرد و در مورد احتیاطات لازم جهت پیشگیری از عوارض عمل جراحی ،نکاتی را گوشزد می کند . دکتر کریمی پور در بهترین مرکز فیزیوتراپی ورزش هایی که باید انجام دهد را به شما آموزش خواهد داد

برخی از مطالب مفید دکتر کریمی پور  ،فیزیوتراپی خوب در غرب تهران

مگنت تراپی

درمان شکستگی زانو

فواید فیزیوتراپی زانو

آرتروز زانو

با تشکر مدیریت سایت دکتر کریمی پور بهترین مرکز فیزیوتراپی

پاسخ

Call Now Button