فواید آب درمانی چیست؟

فواید آب درمانی چیست؟

فواید آب درمانی چیست؟ آیا آب درمانی تاثیری در بهبود وضعیت عضلات و تقویت دامنه حرکتی دارد ؟ آب درمانی چگونه انجام می شود ؟ چه ورزش هایی در آب توصیه می شود ؟ بسیاری از افراد معمولا بعد از جراحی یا قبل از آن برای تقویت عضلات خود به پیشنهاد پزشک از فیزیوتراپی در آب و آب درمانی استفاده می کنند . دکتر زهرا کریمی پور در ادامه این مطلب به بررسی فواید آب درمانی و ورزش های توصیه شده در آب می پردازند . اگر شما هم برای درمان نیاز به آب درمانی و یا فیزیوتراپی در آب دارید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

قبل از هر چیز توصیه می شود، مراقب باشید هنگام راه رفتن در آب لیزر نخورید . کاشی های کف استخر مخصوصا نواحی که رنگ شده اند شدیدا لیزر هستند ، بنابراین بهتر است که از دمپایی های ویژه ای که برای این منظور تهیه شده اند استفاده نمایید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید . چنانچه مبتلا به بیماری تنفسی یا قلبی عروقی هستید، بهتر است که از استخر هایی استفاده کنید که جهت ضد عفونی آب استخر به جای کلر از ازن استفاده می کنند . چرا که غلظت بیش از حد کلر در هوای داخلی استخر که برای ضد عفونی استفاده شده است، برای سیستم تنفسی مناسب نمی باشد.

فواید آب درمانی چیست؟

فواید آب درمانی چیست؟

چگونه می توانیم از منافع ورزش کردن در آب بهره مند گردیم؟

چهار فاکتور مهم برای هر برنامه ورزشی وجود دارد که در صورت تنظیم کردن برنامه ورزشی خود با این چهار فاکتور می توانید بیشترین استفاده را از ورزش کردن ببرید :
• دفعات ورزش کردن: انجام حداقل 3-5 مرتبه ورزش در طول هفته می تواند بسیار مفید باشد . هر چند برخی افراد به دفعات بیشتر به ورزش کردن می پردازند.
• شدت و دفعات حرکات ورزشی: باید حرکات ورزشی در هر جلسه حداقل مطلوبی از شدت و دفعات را داشته باشد، طوری که در جلسات بعد نیز این تعداد و شدت را تکرار نمایید . البته به مرور زمان باید بر تعداد و شدت حرکات ورزشی خود بیافزایید تا سود بیشتری عایدتان گردد .
• مدت زمان ورزش کردن :مدت زمان 20 تا 60 دقیقه برای ورزش کردن مناسب است . چنانچه می خواهید از مزایای قلبی عروقی ورزش کردن بهره مند شوید باید حدود 20 تا 45 دقیقه ورزش با شدت متوسط را انجام دهید .
• تنوع در حرکات ورزشی:از آنجایی که هر حرکت ورزشی، یکسری عضلات بدنی را تقویت می کند، باید انواع مختلفی از حرکات ورزشی را انجام دهید تا عضلات مختلف بدن شما تقویت شود .

دکتر کریمی پور در مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران برای بیماران عزیز جلسه اول فیزیوتراپی ، که به منظور مشاوره انجام می شود را، رایگان انجام می دهند ،شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

انواع ورزش ها در آب

قدم زدن در آب
لازم است به حالت قائم بایستید . یکی از مفاصل زانو به همراه لگن در همان طرف خم کرده و در عین اینکه ساق پا را صاف می نمائید مچ پای خود را به سمت پشت خم کنید و بدین ترتیب روی پاشنه پا بایستید . سپس به سمت جلو با تکیه بر انگشتان پا بلند شوید . این حرکت را توسط پای مقابل نیز انجام داده و بدین وسیله به سمت جلو قدم بردارید .
حرکت مقاومتی جهت خم و باز کردن زانو
یک وسیله جهت ایجاد مقاومت روی مچ پای مورد نظر قرار دهید . در حالی که زانوی همان پا روی پارالل است، ایستاده و بدن خود را بر روی بار عقبی نگه دارید و با حفظ همین حالت، زانوی همان پا را خم و صاف نمایید .
حرکت خم کردن مفصل لگن
از پهلو در کنار استخر قرار بگیرید . پاها را کنار هم قرار داده و در حالی که با دست دیوار را نگه داشته اید به آهستگی پای سمت مقابل را صاف نموده و به سمت جلو بالا بیاورید . توجه داشته باشید که پا فقط از مفصل ران خم شود .
در نتیجه می توان گفت استخر و آب درمانی تاثیری بسیار بالایی در بهبود وضعیت شما دارد، اما بهتر است قبل از هر چیز با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید. در مرکز فیزیوتراپی همای سلامت بهترین روش درمان با توجه به شرایط افراد توصیه می شود .

پاسخ

Call Now Button