عصب سیاتیک

عصب سیاتیک

عصب سیاتیک از جمله بزرگترین و طولانی ترین اعصاب بدن می باشد. عصب سیایتک از ناحیه زیر ستون مهره ها و از مجاورت دیسک های پایینی کمر شروع شده و به سمت استخوان لگن و باسن امتداد یافته و از پشت ران وارد ساق پا می شود. آسیب دیدن و درگیری این عصب می تواند مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد نماید. در بسیاری از مواقع  درد می تواند ناشی از فشار بر روی عصب سیاتیک باشد، که این درد در ناحیه های کمر، لگن، باسن، پاها، ساق پا وارد می شود. معمولا این درد در اثر فشار زیاد بر کمر ایجاد می شود که ممکن است فرد بیمار در یک طرف از بدن خود درد را احساس نماید. احساس خواب رفتگی، مور مور شدن، تیر کشیدن و یا درد مزمن از جمله عوارض درگیری عصب سیاتیک می باشد.  با اینکه درگیری عصب سیاتیک بسیار دردناک است اما معمولا با روش های غیر عمل جراحی ظرف چند هفته درمان می شود. روش جراحی مخصوص موارد محدودی است که در آن بیمار به دلیل درگیری عصب سیاتیک به مشکلاتی مثل اختلالات ادراری و یا ناتوانی حرکت پا و یا سایر مشکلات ناشی دچار می شود.

عصب-سیاتیک

دلایل آسیب دیدن عصب سیاتیک

آسیب دیدن عصب سیاتیک دلایل متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می نماییم:

  • دیسک کمر: دیسک کمر و از بین رفتن دیسک میان مهره ها باعث آسیب دیدن عصب سیاتیک خواهد شد. در حقیقت دیسک کمر شایع ترین دلیل آسیب دیدگی عصب سیاتیک می باشد. هنگامی که دیسک میان مهره های ستون فقرات از بین برود باعث خارج شدن ماده ژله ای شکل خواهد شد، که همین باعث وارد شدن فشار بر ستون مهره ها خواهد شد. البته پارگی دیسک میان مهره های کمر هنوز دلیل مشخصی ندارد، اما پیری و چاقی و… می تواند باعث آسیب دیدن ستون مهره ها شود.
  • تنگی ستون مهره های کمر: در برخی افراد ستون مهره های کمر بسیار باریک می باشد، افزایش سن و پیری می تواند باعث ایجاد تنگی ستون مهره ها شود که همین مورد باعث می شود عصب سیاتیک آسیب ببیند و فشار زیادی را متحمل شود.
  • افزایش وزن و چاقی: اضافه وزن باعث ایجاد فشار بر دیسک کمر می شود. با بالا رفتن وزن، کم کم به علت فشار فیزیکی بر روی دیسک کمر دردها آغاز می شود. علاوه بر این، سلول های چربی ممکن است نقش مهمی را با ایجاد التهاب مزمن در دیسک ها بازی کنند.
  • دلایل دیگر از جمله افتادن از مکان های مرتفع، زمین خوردن، شیوه نادرست خوابیدن و نشستن می تواند باعث آسیب دیدن و درگیری عصب سیاتیک شود.

برخی از خدمات خانم دکتر کریمی پور، فیزیوتراپیست:

فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر

درمان دیسک گردن

درمان آرتروز زانو

با تشکر، مدیریت سایت دکتر کریمی پور، فیزیوتراپیست خوب در تهران

پاسخ

Call Now Button