سرگیجه و درمان آن با فیزیوتراپی

سرگیجه و درمان آن با فیزیوتراپی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که هر فردی در طول زندگی خود با آن مواجه می شود، سرگیجه است. این مشکل در مدت کوتاهی اتفاق می افتد و با علائمی مانند تلو تلو خوردن، تعادل نداشتن و … همراه است. اما آیا با فیزیوتراپی می توان مشکل سرگیجه را رفع کرد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

سرگیجه و درمان آن با فیزیوتراپی

نشانه های سرگیجه

سرگیجه معمولاً با نشانه های زیر همراه است:
• احساس کاذب حرکت و سرگیجه دورانی
• احساس سبک بودن سر
• از دست دادن تعادل و یا نداشتن تعادل
• سنگین بودن سر
برخی بیماری ها می توانند باعث بروز سرگیجه شوند.

علت های بروز سرگیجه

سرگیجه می تواند به علت های مختلفی رخ دهد. یکی از آن ها وجود بیماری های زمینه ای است. از علت های بروز سرگیجه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مشکلات چشم که محل قرار گرفتن بدن در فضا را نمی تواند تشخیص دهد؛
• مشکلات اعصاب حسی و اختلال در ارسال پیام در مورد حرکات بدن به مغز؛
• مشکلات مربوط به گوش داخلی و سیستم تعادلی بدن (وستیبولار) که بیشتر در زمان راه رفتن بروز می کند.

انواع سرگیجه

سرگیجه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:
سرگیجه محیطی : در این نوع سرگیجه، ساختار مارپیچی گوش داخلی که مسئول کنترل تعادل است و یا شاخه دهیلیزی عصب زوج هشتم درگیر می شود.
سرگیجه مرکزی : در این نوع نوع سرگیجه، ضایعه ای در ساقه مغز وجود دارد.
در صورتی که سرگیجه از نوع ضایعه محیطی باشد، باید در یک مرکز فیزیوتراپی خوب درمان شود و اگر از نوع ضایعه مرکزی باشد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود.
تشخیص این که به کدام سرگیجه مبتلا هستید، باید توسط فیزیوتراپیست و متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

شما می توانید جهت مشاوره و تماس کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
021-44965811 – 021-44965819 و یا به آدرس اینستاگرام مرکز فیزیوتراپی همای سلامت مراجعه نمایید.

فیزیوتراپی و نقش آن در درمان سرگیجه

برای درمان سرگیجه های محیطی با مراجعه به بهترین مرکز فیزیوتراپی تهران می توانید از تمرین های مناسب برای رفع سرگیجه استفاده کنید. تمرین های فیزیوتراپی برای درمان سرگیجه عبارتند از:
1. تمرینات خوگیری برای درمان سرگیجه : این تمرینات با هدف کاهش حساسیت بدن نسبت به سرگیجه انجام می شود و علائم سرگیجه را در فرد کاهش می دهد.
2. تمرینات کاربردی برای حفظ تعادل و بهبود سرگیجه : فیزیوتراپیست تمریناتی کاربردی را تجویز می کند که راهی بسیار موثر برای حفظ تعادل است. این تمرینات کاربردی، الگوها و روش های حرکت را اصلاح می کند و باعث می شود که بدن به حالت نرمال برگردد. این تمرینات قدرت گام ها را افزایش می دهد.
3. آموزش های برای بهبود روند معالجه سرگیجه: در این روش، فیزیوتراپیست راه ها و استراتژی هایی را آموزش می دهد که به اصلاح بدن و حالت های درست آن کمک می کند. به این ترتیب روند درمان سرگیجه را بهبود می بخشد.
فیزیوتراپی وستیبولار راهی بسیار موثر در درمان سرگیجه است. فیزیوتراپی تعادل شخص را افزایش می دهد و احتمال زمین خوردن او را به حداقل می رساند.
و نکته پایانی این که تعداد جلسات فیزیوتراپی برای درمان سرگیجه باید با معاینه فیزیوتراپیست مشخص شود. اگر ساکن غرب تهران هستید و به دنبال مرکز فیزیوتراپی در اشرفی اصفهانی هستید، اینجا را کلیک کنید.

پاسخ

Call Now Button