دیسک گردن

دیسک گردن

در بین مهره های گردن، دیسک گردن که مانند ضربه گیرهای بالشتکی هستند، قرار گرفته اند. زمانی که مایع ژلاتینی درون دیسک ها بر اثر عواملی از دیواره دیسک گردن بیرون بزند، دیسک گردن در فرد رخ می دهد. در این حالت فرد نیاز به درمان دیسک گردن توسط فیزیوتراپیست را دارد.

یکی از مشکلات دیگر که دیسک های ستون فقراتی در افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، آرتروز گردن می باشد. که این بیماری سبب فرسودگی و ساییدگی دیسک های ستون فقرات می شود.

علائم و نشانه های دیسک گردن

دیسک گردن در افراد، نشانه ها و علائم متعددی می تواند داشته باشد، برخی از این علائم عبارتند از:

  • احساس ضعف در بازو و دست
  • گسترش درد از بازو تا دست ها و انگشتان
  • گزگز و کرختی شانه، بازو و دست

این علائم و نشانه ها در برخی از موارد می توانند به اختلال های دیگری همچون سندرم تونل کارپ، نقرس و روتاتور کاف شباهت داشته باشد. در بیماری دیسک گردن، موقعیت ها و حرکات های خاص گردن می تواند سبب تشدید درد در این ناحیه ها شود.

دیسک گردن

علت و دلایل بروز دیسک گردن

یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل بروز دیسک گردن، وارد شدن فشار بیش از حد بر ناحیه دیسک ستون فقراتی است. این فشار می تواند در پی بلند کردن اجسام سنگین و همچنین حرکات نامناسب بدنی ایجاد شود.

زمانی که دیسک گردن آسیب ببیند و یا به ریشه عصبی و مجرای نخاعی فشار بیاید، علائمی همچون خشک شدن گردن و گردن درد در افراد بروز می دهد.

چه افرادی مستعد ابتلا به دیسک گردن هستند

معمولا دیسک گردن در افرادی که سنشان بین 30 تا 50 سال می باشد شایع تر است. در حالی که دیسک گردن با بالا رفتن سن خشک می شود و احتمال پارگی آن کاهش می یابد، پس افراد بالای 75 سال نیز، به ندرت دچار دیسک گردن می شوند.

درد دیسک گردن

در حالت کلی می توان گفت درد دیسک گردن به دو صورت نمایان می شود .

  • درد مکانیکی

درد مکانیکی در ستون فقرات فرد احساس می شود و می توان گفت این نوع درد ،بیشتر موضعی است و به مهره ها بسیار نزدیک است . افرادی که به در مکانیکی دیسگ گردن مبتلا هستند ، در ابتدای روز و شروع فعالیت روزانه خود دردی را احساس نمی کنند ،اما این درد به تدریج با انجام فعالیت های روزانه به اوج خود می رسد

  • درد انتشاری

این نوع درد که با نام درد های ریشه ای نیز شناخته می شوند ،در نواحی از بدن که با دست احساس می شوند دیده می شوند ،از جمله این نواحی شامل بازوها  ،شانه و کف دست می باشد .

درد انتشاری در ناحیه ی بالایی دستان به صورت کوفتگی ظاهر می شود ،اما هر چقدر این درد به انگشتان نزدیک شود از میزان آن کاسته می شود و فرد دچار علایم بی حسی می شود . هر قدر این درد به نوک انگشتان نزدیک شود فیزیوتراپیست راحت تر می تواند علت درد را پیدا کند ،در صورتی که انگشت وسط فرد دچار بی حسی شود ،به معنای این است که صدمه بر ریشه هفتم وارد شده است .

دیسک-گردن

راهکارهای درمان دیسک گردن

  • درمان با کمک  نگهدارنده

ثابت نگه داشتن مهره های گردن می تواند کمک فراوانی به درمان کند ،گاهی بنا بر شرایط فرد و بررسی  وضعیت کامل بیمار، پزشک استفاده از گردن بند های طبی را تجویز می کند . در کنار این گردن بند ها ورزش های خاصی برای تقویت عضلات و بهبود عملکرد، کمک کننده می باشد .

  • درمان با کمک جراحی

در صورتی که فرد نتواند از درمان با کمک نگهدارنده ها نتایج خوبی را به دست آورد پزشک درمان با کمک جراحی را برای بیمار تجویز می کند .

چه افرادی نیاز به درمان با کمک جراحی دارند ؟

  • جراحی برای افرادی که دچار دیسک گردن شدید هستند و در هنگام راه رفتن و انجام فعالیت های روزانه خود دچار اختلال می شوند بیشتر تجویز می شود .
  • همچنین افرادی که از تمامی روش های درمانی استفاده کرده اند ،اما همچنان هیچ گونه علائم عصبی در آن ها  پیدا نمی شود،ولی از درد در ناحیه دیسک گردن خود رنج می برند ، جراحی کمک کننده است .
  • افرادی که تنها در هنگام انجام فعالیت های روزانه خود دچار درد می شوند ،اما با استراحت کامل این درد از بین می رود .

تشخیص دیسک گردن

فیزیوتراپیست شما علائم، نشانه ها و سوابق پزشکی شما را بررسی می کند. فیزیوتراپیست در حین بررسی علائم شما، محدودیت های حرکتی، دردها، واکنش بدن شما، ضعف های عضلانی و مشکلات تعادلی شما را نیز بررسی می کند.
ممکن است در این بین برای تشخیص دیسک گردن نیاز به انجام آزمایش هایی مانند ام.آر.آی، سی تی اسکن، پرتونگاری و یا اسکن از ستون فقرات باشد. این آزمایشات کمک به تشخیص هرچه دقیق تر می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر کریمی پور، فیزیوتراپیست

برخی از خدمات دکتر کریمی پور، فیزیوتراپیست:

آرتروز زانو

درمان دیسک گردن

درمان دیسک کمر

درمان آسیب های ورزشی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر کریمی پور،فیزیوتراپی در غرب تهران

پاسخ

Call Now Button