درمان واریس با فیزیوتراپی

درمان واریس با فیزیوتراپی

واریس بیماری است که بیشتر سراغ افرادی می آید که در طول روز ساعات زیادی را در حالت ایستاده هستند، در بیماری واریس رگهای قسمت داخل پا و عضلات پشتی پا متورم و رنگ آنها بنفش تیره میشود.بیشتر خانم‌ها از ظاهری که واریس برای پاهایشان ایجاد می کند ناراحت و ناراضی هستند و حس ناخوشایندی در آنها ایجاد می کند.اما آیا راهی وجود دارد تا ازشر واریس پا خلاص شد؟

چرا واریس ایجاد می شود ؟

علت‌های متفاوتی می تواند منجر به بیماری واریس شود که در میان آنها می توان به اضافه وزن زیاد، سرپا ایستادن مداوم و چاقی مفرط اشاره کرد. جالب است که بدانید کفش مناسب می‌تواند به سریع شدن روند بهبود بیماری واریس کمک کند،اما اگر کفش شما تنگ یا تخت باشد و یا پاشنه کفشتان استاندارد نباشد بر روی غشای کف پا و عضلات ساق پا فشار می‌آید و این عضلات نمی‌توانند که وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و در نتیجه بر روی سیاهرگهای ساق پا فشار زیادی وارد می شود. ورزش های سنگین که در این نوع ورزش ها ورزشکار مجبور به حبس نفس خود می شود و فشار زیادی به سیاهرگ ها وارد می کند ،این کار بیماری واریس را تشدید می‌کند .

درمان واریس با فیزیوتراپی

درمان واریس با فیزیوتراپی

واریس چیست ؟

واریس یک بیماری تورم سیاهرگ ها و ورید هاست و این بیماری در دسته بیماری‌های عروقی و خونی قرار می‌گیرد .
در بین انسان‌ها از هر چهار نفر یک نفر به واریس مبتلاست اما بسیاری در طول زندگی‌شان این بیماری را جدی نمی‌گیرند و به راحتی از آن می‌گذرند .

علت‌های بروز بیماری واریس چیست؟

واریس به طور عمده و کلی دو منشأ دارد نوع اولیه بیماری واریس که منشاء ژنتیکی دارد و ارثی است. نوع دوم و ثانویه واریس که در طول زندگی بر اثر کارهایی که خود انسان ها انجام می دهند پیش می آید مانند ایستادن بیش از حد سرپا یا چاقی.

تشخیص روش های درمانی برای واریس چگونه انجام میشود؟

ابتدا در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت، علت های ایجاد بیماری واریس و همچنین میزان گسترش آن در بدن بیمار کاملاً مشخص شود برای این امر بیمار باید تحت معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک متخصص قرار بگیرد و شدت و پراکندگی واریس های اندام تحتانی مشخص شود.

علامت های بیماری واریس در افراد چیست؟

علامت و نشانه های بیماری واریس اغلب فرد را کلافه می‌کند و فرد مجبور می‌شود که به پزشک معالج مراجعه کند برخی از این علامت ها عبارتند از سندروم پای بی قرار ،احساس سنگینی در کف پاها، احساس خستگی در پاها، رنگ بنفش و آبی در روی پا و ساق پا تورم پاها، خارش پوست ،سفت شدن عضله های ساق و مچ پا، گرفتگی عضلات پا و از این قبیل موارد ذکر شده .

پیشگیری از واریس به چه صورت انجام میگیرد؟

توصیه هایی هستند که با انجام آن می شود از واریس پیشگیری کرد . کاهش وزن و تثبیت آن در وزن مناسب و ایده آل، رفع یبوست ،پیاده روی های منظم و مکرر ،رژیم سالم و صحیح غذایی ،عدم کشیدن سیگار و ترک آن، عدم استفاده از شلوارهای چسبان و تنگ ،نشستن در حالت مناسب ، داشتن یک برنامه ورزشی خوب و منظم در هفته و غیره.
باید به این نکته اشاره کنیم که واریس با فیزیوتراپی قابل پیشگیری و درمان است.

استفاده از فیزیوتراپی موضعی، به ویژه استفاده از اولتراسوند بر ناحیه مبتلا، یا انجام ورزش های نامتعارف برای عضلات ساق پا ممکن است، مفید باشد.شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

درمان واریس با فیزیوتراپی به چه صورت انجام می شود؟

استفاده از جوراب واریس یا جوراب های الاستیک حمایتی به درمان بیماری واریسی کمک زیادی می‌کند، بیمارانی که کار آنها به صورت ایستادن و یا نشستن های طولانی مدت است، استفاده از جوراب الاستیک فشاری مفید می باشد.
همچنین فیزیوتراپی می تواند به درمان بیماری واریس کمک بسیاری کند، متخصص فیزیوتراپی برای رفع واریس به شما تمرینات مخصوصی که درمانی است تجویز می‌کند که باید آنها را انجام دهید. فیزیوتراپیست می تواند به بیمارانی که از واریس رنج می‌برند کمک شایانی کند به این صورت که با انجام فیزیوتراپی به گردش خون در اندام های تحتانی کمک می کند و در نتیجه عضلات ساق پا و ران ها را تقویت کند ، در نتیجه هم رگ های واریسی کمرنگ تر می شوند و هم برجستگی این عروق کاهش می یابد.

سخن پایانی

اگر در پاهای خود تورم، درد، زخم،تغییر ضخامت و رنگ پوستی را مشاهده کردید حتما به متخصص واریس مراجعه کنید و در صدد درمان واریس خود باشید.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، فیزیوتراپی یکی از مناسب ترین راه ها برای درمان غیر جراحی واریس می باشد و شما به راحتی و بدون انجام جراحی و دردسرهای آن می توانید از شر این بیماری خلاصی یابید.

پاسخ

Call Now Button