درمان قوز کمر با فیزیوتراپی

درمان قوز کمر با فیزیوتراپی

به اطراف خود که نگاه می کنیم کمتر کسی اصول اصلی نشستن پشت میز و یا بر کاناپه را رعایت می کند . در حقیقت همین عادات بد نشستن است که شروع کننده بسیاری از اختلالات است . قوز کمر یکی از مواردی است که گاه به صورت مادرزادی و در موارد بسیار تنها به دلیل عادت بد نشستن و یا بروز برخی سوانح رخ می دهد . خیلی از افراد که به کلینییک فیزیوتراپی همای سلامت مراجعه می کنند از راه های درمان قطعی قوز کمر سوال می پرسند، اگر شما هم به دنبال راهی برای درمان قوز کمر هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

درمان قوز کمر با فیزیوتراپی

درمان قوز کمر با فیزیوتراپی

انحنای ستون فقرات

در صورتی که انحنای ستون فقرات رو به بیرون و نه داخل باشد، بخش بالایی کمر حالت گردی به خود می گیرد که به آن کیفوز یا قوز کمر گفته می شود .قوز کمر که گاهی نیز از آن با نام گوژ پشتی نیز یاد می شود در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما بیشتر مراجعین برای درمان قوز کمر، افراد در سنین نوجوانی هستند .

انواع قوز پشتی

قوز کمر در انواع مختلفی وجود دارد، در ادامه به برسی شایع ترین آن ها می پردازیم:

قوز مادر زادی

در صورتی که در دوران بارداری، ستون فقرات جنین در رحم مادر رشد طبیعی خود را طی نکند و استخوان ها حالت طبیعی رشد را نداشته باشد، گوژ پشتی مادرزادی رخ می هد که به موازات رشد کودک این حالت شدت پیدا می کند .

گوژ پشتی وضعیتی

این نوع از گوژ پشتی که بیشتر نوجوانان در را درگیر می کند، تنها به دلیل حالت اندامی نامناسب یا قوز کردن بروز می کند، ناهنجاری های شدید ستون فقرات از دلایل بروز آن نیست . انحنایی که در ستون فقرات در این نوع از گوژ پشتی رخ می دهد، مربوط به ناهنجاری های شدید ساختاری ستون فقرات است و برای درمان در کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت طریقه صحیح نشستن به این افراد آموزش داده می شود .لازم به ذکر است که، گوژ پشتی وضعیتی را بیشتر دختران در سنین نوجوانی تجربه می کنند تا پسران.

گوژ پشتی شوئرمن

این نوع از گوژ پشتی هم بیشتر در سن نوجوانی خود را نشان می دهد . اما به نسبت گوژ پشتی وضعیتی با بدشکلی های شدید تری خود را نشان می دهد، این نوع از گوژ پشتی به دلیل ناهنجاری های ستون فقرات بروز می کند و بیشتر در افراد لاغر دیده می شود . اختلال در ستون فقرات سبب می شود مهره ها در ستون فقرات در ناحیه جلویی ستون فقرات به یکدیگر نزدیک باشند، اما در ناحیه ناحیه انتهایی از یکدیگر فاصله داشته باشند، در نتیجه این امر سبب می شود فضای طبیعی دیسک کاهش پیدا کند و حالت بیرون زده در بالای پشت بدن ایجاد گردد .

راه های تشخیص انواع قوز کمر

همانطور که گفته شده قوز کمر انواع مختلفی دارد، در نتیجه قبل از درمان ابتدا باید نوع قوز کمر تشخیص داده شود.یکی از مراحل اولیه برای تشخیص نوع قوز کمر معاینه است . در طی معاینه از فرد می خواهند که با چسباندن دو پا به یکدیگر به جلو خم شود، بازوها آویزان و زانو ها باید صاف نگه داشته شوند، در این وضعیت پزشک راحت تر می تواند وضعیت بیمار را بررسی کند .
استفاده از اسکن های تصویر برداری همچون رادیوگرافی یکی دیگر از راه کار های تشخیص تغییرات مهره و ناهنجاری های استخوانی می باشد.

استفاده از فیزیوتراپی موضعی، به ویژه استفاده از اولتراسوند بر ناحیه مبتلا، یا انجام ورزش های نامتعارف برای عضلات ساق پا ممکن است، مفید باشد.شما می توانید جهت مشاوره و تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44965811 – 021-44965819

درمان قطعی ستون فقرات

درمان با هدف متوقف ساختن قوز و جلوگیری از پیشرفت بد شکلی های ستون فقرات انجام می شود . در انتخاب روش های درمان باید به نوع قوز کمر، سن فرد ، وضعیت سلامت فرد و شدت انحنای ستون فقرات توجه شود.گاهی ممکن است پزشک برای بررسی وضعیت کودک اسکن سه بعدی را تجوز کند تا از مراحل پیشرفت قوز مطلع گردد . در صورتی که گوژ پشتی پیشرفت نداشته باشد، درمان نیاز نیست . تنها با یکسری از تجهیزات، ورزش درمانی و برخی از خدمات فزیوتراپی، وضعیت بیمار را بهبود ببخشند.

ورزش درمانی و فیزیوتراپی

برخی از تمرین ها و حرکات اصلاحی به تقویت عضلات شکم و پشت بدن کمک می کند .ورزش درمانی نیز برای عضلات همسترینگ و تقویت ناحیه ای بدن مفید است . شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان بدون جراحی قوز کمر با کلینیک فیزیوتراپی همای سلامت تماس بگیرید .

پاسخ

Call Now Button